Wydarzenia 12 mar 2021 | mk
Muzeum zapowiada otwarcie siedziby przy ulicy Gdańskiej

Wyremontowany budynek Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4/fot. MOB, nadesłane

Jeszcze w marcu ma zostać udostępniony fragment pierwszej wystawy w rozbudowanej siedzibie MOB przy ul. Gdańskiej 4. Na ekspozycji znajdą się prace m.in. Jana Cybisa czy Józefa Czapskiego.

– Po 12 latach czas na nową historię! Dobiega końca realizacja projektu konserwatorskiego i rozbudowy siedziby Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 – przekazuje Natalia Szczerbińska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Jeszcze w marcu zwiedzający będą mogli zobaczyć fragment wystawy „Obrazy nie-/rzeczywistości”. Znajdą się na niej prace artystów współczesnych, m.in. Henryka Stażewskiego, Stanisława Wejmana, Andrzeja Wróblewskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Cybisa czy Józefa Czapskiego. – O szczegółach poinformujemy już wkrótce – zapowiada muzeum.

Zabytkowy, XVII-wieczny budynek muzeum został zamknięty dla zwiedzających w 2009 roku, z powodu złego stanu technicznego. Nie był także dostosowany do współczesnych potrzeb: brakowało miejsca na ekspozycję zbiorów, strefy wejściowej, pracowni, sal edukacyjnych itd.

Rozbudowę podzielono na dwa etapy: remont pierwotnego obiektu i budowę nowego, na zapleczu. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2017 roku. Dzięki nim odkryto m.in. malowidła w dawnym refektarzu sióstr klarysek oraz pamiątki z czasów, gdy budynek pełnił funkcję szpitala.

fot. Anna Kopeć, archiwum

Budowa nowego gmachu, połączonego z dotychczasowym kładkami i pomostami, zaczęła się w 2019 roku. W efekcie od strony Bydgoskiego Centrum Finansowego powstała nowoczesna bryła, mieszcząca m.in. strefę wejściową i salę audiowizualną. 

Widok od strony placu przed BCF, wrzesień 2020 r./fot. Anna Kopeć

Pierwotnie otwarcie miało nastąpić już w grudniu 2020 roku. – Premierowy program wystawienniczy, kulturowy i edukacyjny, w znacznej mierze zostanie poświęcony sztuce współczesnej – zapowiadało w ubiegłym roku MOB. Obok malarstwa, grafik czy rzeźby w obiekcie prezentowany będzie również design.

Inwestycja pochłonęła ok. 27 mln złotych, z czego 14,5 mln stanowi unijne dofinansowanie.

mk Autor