Kultura 19 lip 08:52 | Grzegorz Dudziński
Milena Wiśniewska w Światłowni

fot. własne

W piątek (21 lipca) o godz. 18.00 w bydgoskiej Światłowni wystąpi artystka z Malborka, Milena Wiśniewska. 

Ta wykształcona muzycznie wokalistka i pianistka już trzykrotnie wygrała nasz Festiwal Widzących Duszą!  W tym roku na festiwalu jej nie będzie. Piątkowy koncert to jedyna okazja do zachwycenia się jej talentem.
 
Milena Wiśniewska ma za sobą kilkunastoletnią edukację muzyczną. Ukończyła szkoły muzyczne I i II stopnia, gdzie zyskała umiejętności gry na fortepianie i organach. Jest absolwentką studiów z zakresu teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z wielką przyjemnością przekazuje swoją wiedzę i miłość do muzyki, zwłaszcza tym, którzy nie zaprzyjaźnili się dotychczas z tą fascynującą dziedziną sztuki. Od tego roku ma ku temu okazję, pracując jako nauczycielka muzyki w szkole podstawowej, poza tym kilkukrotnie opowiadała o tajnikach muzycznej historii słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w swoim rodzinnym Malborku.

Wszystkie etapy muzycznego kształcenia dały jej szereg doświadczeń, którymi pragnie dzielić się z innymi osobami niewidomymi, chcącymi rozwijać się w podobnym kierunku oraz z nauczycielami, poszukującymi informacji o edukacji muzycznej uczniów z dysfunkcją wzroku. Jest autorką publikacji, poświęconych tej problematyce.

Choć szczególne miejsce w jej sercu zajmuje muzyka sprzed kilku stuleci, zwłaszcza pochodząca z epoki baroku, w jej odtwarzaczu często pojawia się również dobry rock, pop, muzyka alternatywna czy twórczość z pod znaku tak zwanej piosenki literackiej. W tym ostatnim nurcie czuje się najlepiej jako wokalistka, zdarza się jej prezentować na scenie swoje interpretacje z własnym akompaniamentem. Muzyka to nie jedyny obszar jej zainteresowań. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania dostępnością na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, chciałaby bowiem działać na rzecz niwelowania barier, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Właśnie dlatego chętnie przybliża osobom widzącym specyfikę funkcjonowania bez wzroku. Do jej pasji zaliczają się również media. Od kilku lat w radiu internetowym współprowadzi audycję, poświęconą tej właśnie tematyce.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Cegiełki na Fundację Światłownia w cenie 20 zł.
 
 
Grzegorz Dudziński
Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.