Kultura 19 sty 2018 | Magdalena Gill
Most łączy pokolenia. Inauguracja 90. urodzin Sulimy-Kamińskiego

Jerzy Sulima-Kamiński na zdjęciu zrobionym przez córkę Elżbietę

Biegi, happeningi, dywany kwiatowe, gra miejska, spotkania poświęcone życiu i twórczości pisarza – te i wiele innych imprez odbędą się w ramach świętowanych w 2018 roku 90. urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Bydgoski pisarz, poeta i dziennikarz radiowy 20 września tego roku skończyłby 90 lat. – Właśnie na wrzesień planujemy główne obchody, ale na razie ich programu nie mogę zdradzać. Wiele imprez jednak odbędzie się wcześniej, bo urodziny ojca będziemy świętować przez cały rok – mówi inicjatorka jubileuszu Elżbieta Kamińska-Zielińska, córka pisarza, której ojciec zadedykował „Most Królowej Jadwigi”, swoją najbardziej znaną książkę.
Inauguracja obchodów odbędzie się w sobotę (20 stycznia) o godz. 16.00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (pl. Kościeleckich 6). Tego dnia spotkają się przedstawiciele wszystkich instytucji, które przez cały rok będą organizować rocznicowe imprezy. W programie wydarzenia znajdzie się m.in. projekcja filmiku z grafikami z książek Jerzego Sulimy-Kamińskiego z muzyką Krzysztofa Kobusa oraz występ zespołu Cynamony, posługującego się gwarą bydgoską.
– Potem w ciągu roku będzie wiele różnych imprez dla wszystkich – od młodzieży po seniorów, zgodnie z hasłem „Most łączy pokolenia”. Zależy mi, by trafiać zwłaszcza do młodych i by właśnie oni chcieli czytać „Most Królowej Jadwigi”, stąd też poza książką jest dostępny ebook i audiobook – tłumaczy Elżbieta Kamińska-Zielińska.
Pod koniec lutego planowane jest spotkanie w miejskiej bibliotece dotyczące twórczości i życia pisarza (dokładna data dopiero zostanie ustalona).
W rocznicę śmierci pisarza – 19 marca – odbędzie się bieg międzyszkolny na Miedzyniu, z udziałem młodzieży ze SP nr 35 oraz SP nr 188. – To będzie bieg między dwiema szkołami, w pobliżu których ojciec mieszkał – tłumaczy córka pisarza.
5 i 6 maja na Wyspie Młyńskiej, tak jak w minionych latach pojawią się dywany kwiatowe, które zaprojektują młodzi z liceum plastycznego. – Zostawiliśmy im inicjatywę, w kwietniu przedstawią nam swoje projekty, z których wybierzemy te do realizacji – mówi Elżbieta Kamińska-Zielińska. – Młodzi z „Plastyka” podczas pleneru rzeźbiarskiego w Myślęcinku stworzą także ławeczkę Sulimy-Kamińskiego, która potem stanie albo w Myślęcinku, albo na Wyspie Młyńskiej – dodaje.
12 i 13 maja podczas Mistrzostw Miasta Bydgoszczy w Brdyujściu ma odbyć się bieg wioślarski poświęcony autorowi „Mostu”, a 9 czerwca – happening na moście Sulimy-Kamińskiego  z udziałem młodzieży m.in. z SP nr 19 i Koła Szwederowo-Górzyskowo. Z kolei w sierpniu na ulicach Bydgoszczy dwukrotnie odbędzie się gra miejska śladami bohaterów bydgoskiej sagi.
– 90. rocznica urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego jest bardzo ważna dla tradycji, historii i kultury Bydgoszczy. Ideą, która przyświeca naszym działaniom, jest przypomnienie sylwetki pisarza i jego bardzo różnorodnej twórczości – zapowiada Jędrzej Kubiak z KPCK, które włącza się w organizację obchodów urodzin pisarza.
Planowana jest też specjalna edycja „Mostu Królowej Jadwigi”, stylizowanego na stare wydanie, ale dopiero wtedy, gdy znajdą się osoby albo instytucje, które będą chciały wesprzeć ją finansowo.
Bydgoski pisarz Jerzy Sulima-Kamiński żył w latach 1928–2002. Choć miał na swoim koncie wiele książek i audycji radiowych, powszechne uznanie zyskał trylogią bydgoską „Most Królowej Jadwigi”. – Ostatnio mieliśmy spotkanie związane z powieścią ojca dla młodzieży „Dokąd biegną Twoje konie?” i ludzie dziwili się, że coś takiego napisał, bo kojarzą go głównie z „Mostem”, za który także najbardziej go cenią – mówi córka pisarza.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego