Kultura 23 sie 2018 | Redaktor
Oko w oko z Innym. Wernisaż fotografii Mieczysława Franaszka

Ceremonia pogrzebowa, Celebes, 2015 / fot. Mieczyslaw Franaszek

- Jego kadry nie służą kolekcjonowaniu wrażeń, ale raczej zrozumieniu fenomenu danego zakątka świata - pisze Jarosław Jakubowski o wystawie zdjęć Mieczysława Franaszka. Wernisaż odbędzie się w czwartek (23 sierpnia) w Galerii Autorskiej. Ponadto czytane będą fragmenty utworów Aleksandra Fredry.

 

Mocca, Jemen, 2010 / fot. Mieczysław Franaszek

– Patrzę na kolorowe fotografie Mieczysława Franaszka pochodzące z jego egzotycznych wypraw i widzę przede wszystkim ludzi. Nie krajobrazy, nie skarby architektury, nie wspaniała przyroda, ale właśnie człowiek znajduje się w centrum zainteresowania fotografa – pisze Jarosław Jakubowski. – Jego kadry nie służą kolekcjonowaniu wrażeń, ale raczej zrozumieniu fenomenu danego zakątka świata.

Galeria Autorska Jan Kaja i Jacek Soliński (ul. Chocimska 5) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Mieczysława Franaszka pt. „Trzy podróże”. Otwarcie odbędzie się w najbliższy czwartek (23 sierpnia) o godz. 18.00. W czasie wernisażu Mieczysław Franaszek, Jan Kaja i Roma Warmus przeczytają fragmenty utworów Aleksandra Fredry.

Liban, 2010 / fot. Mieczysław Franaszek

– Niewykluczone, że wybór tzw. Trzeciego Świata na cel eksploracji wziął się z przekonania autora, że cywilizacja nie zdołała tam jeszcze narzucić człowiekowi maski, że jest on bardziej autentyczny, a przez to atrakcyjny jako temat – pisze Jarosław Jakubowski. – Z pewnością jednak nie każdy miałby odwagę spotkać się oko w oko z Innym, i to w tak, chciałoby się powiedzieć, laboratoryjnym wydaniu. Wymaga to postawy otwartości, braku uprzedzeń oraz przede wszystkim ciekawości świata.

Mieczysław Franaszek urodził się 1944 r. Jest aktorem, podróżnikiem i fotografem. W 1968 r. ukończył Wydział Aktorski PWST Kraków, jednak zadebiutował już w 1966 r. na scenie Teatru „STU”. Występował na deskach teatrów w Nowej Hucie, Krakowie, Sosnowcu, Opolu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. W 1986 r. zagrał główną rolę w filmie „Bohater roku” F. Falka. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie. Od 2007 roku podjął stałą współpracę z Galerią Autorską w Bydgoszczy. Wykłada w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zajmuje się również fotografią reportażową, dokumentując swoje podróże po Europie, Afryce (Egipt, Maroko, Tunezja), Azji (Chiny, Indie, Iran, Izrael, Jemen, Jordania, Liban, Nepal, Syria, Turcja, Uzbekistan) i Ameryce Południowej (Boliwia, Peru). Swoje zdjęcia prezentował na wystawach w Bydgoszczy, Warszawie, Toruniu, Sopocie i Krakowie.

Mieczyslaw Franaszek / fot. Krzysztof Szymoniak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor