Kultura 14 lut 12:35 | Grzegorz Dudziński
Śpiewający literat w Światłowni [ZAPOWIEDŹ]

fot. własne

Krzysztof Galas – prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Literatów Polskich, autor wielu powieści, poeta, wokalista, działacz na rzecz osób niewidomych wystąpi w piątek (17 lutego) o godz. 18.00 w bydgoskiej Światłowni. Wraz z nim na scenie pojawi się żona Alina, z którą tworzą duet muzyczny pod znamienną nazwą Sobie Przeznaczeni. Zapraszamy!

SOBIE PRZEZNACZENI – Alina i Krzysztof Galas są 20 lat na scenie. Śpiewają poezję. Krzysztof jest poetą, prozaikiem i publicystą. Gra na gitarze i komponuje muzykę do tekstów własnych, żony i innych poetów. Duet jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Obecnie trwają pracę nad czwartą płytą zespołu.

Galas Krzysztof – poeta, dziennikarz, kompozytor, pieśniarz. Urodził się w Poznaniu w 1964 r. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla niewidomych w Krakowie. Jako masażysta od ponad trzydziestu pięciu lat prowadzi z powodzeniem gabinet masażu leczniczego.
Jest byłym sportowcem, zdobył 38 medali na mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii niewidomych. W 1980 r. zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Arnhem w Holandii.
Jest autorem 10 książek poetyckich. Wiersze poety publikowane były w wielu antologiach i almanachach, a także czasopismach kulturalnych, takich jak Krajobrazy Kultury, Akant, Gazeta Kulturalna, Okolice Poetów, Znad Wilii, Sekrety żaru, w kwartalnikach Filantrop, oraz Help-wiedzieć więcej. Można je było usłyszeć na antenie Programu I Polskiego Radia, Radia Poznań, oraz Radia Emaus.
Poezja Krzysztofa Galasa była tłumaczona na wiele języków, miedzy innymi: niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski, esperanto, grecki, ukraiński, wietnamski, bułgarski, ormiański, francuski, szwedzki.
Twórca cyklu humorystycznych felietonów literackich, z których powstała książka w 2015 r, pod tytułem „Widzieć intelektem”, oraz cyklu felietonów pod tytułem „Okiem masażysty”, dotyczących spraw osób niewidomych, prezentowanych w stałym cyklu w „Radio Poznań”.
Jest autorem powieści pt. „A jednak”, wydanej w 2020 roku przez Wydawnictwo Poznańskie (format A5/399 stron).
Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich, w którym jako inicjator, prowadził do 2019 roku cykliczne „Spotkania swobodnej myśli” zapoznające wszystkich chętnych z twórczością poznańskich poetów.
Od 2020 roku rozpoczął cykl spotkań twórców pod nazwą „Ogród Wyobraźni”.
Bywa jurorem konkursów poetyckich, chętnie wspomaga początkujących poetów w redagowaniu debiutanckich książek.
Od 2017 do 2020 roku był zastępcą redaktora naczelnego literackiej gazety Krajobrazy Kultury.
Od 2018 jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Jest pomysłodawcą i fundatorem statuetki „Władysław”, która nawiązuje do zasług dla kultury polskiej Władysława Stanisława Reymonta – Noblisty. Stanowi ona podziękowanie za aktywność twórczą i wkład do środowiska kultury. Laureatami są twórcy z kraju i zagranicy między innymi z Ukrainy, Włoch i Litwy.
W 2014 roku odznaczony odznaką honorową „za zasługi dla województwa Wielkopolskiego” . W 2018 roku odznaką honorową „zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za rok 2018 otrzymał Nagrodę Literacką IANICJUS im. Klemensa Janickiego.
Jest czynnym działaczem społecznym, także na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.
W 2018 uzyskał I miejsce w Wielkopolsce i II miejsce w Polsce w kategorii Idol Środowiska, w plebiscycie organizowanym corocznie przez fundację „Szansa Dla Niewidomych”.
Jest założycielem i kierownikiem zespołu SOBIE PRZEZNACZENI – kwartetu, w którym z żoną Aliną śpiewa poezję, komponuje i gra na gitarze (autor ponad 100 piosenek). Jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Często stanowi oprawę muzyczną różnych imprez kulturalnych. W 2015 roku ukazała się płyta pod tytułem „Biało-czarne fotografie”, obejmująca siedemnaście kompozycji Krzysztofa Galasa do słów Andrzeja Bartyńskiego. W 2018 roku ukazała się autorska płyta pod tytułem „Tiramisu”, nagrana w studiu „Radia Poznań”.

„Partnerem wydarzenia jest Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO”

Wstęp – cegiełka : 20 zł i 18 zł (emeryci, renciści, niepełnosprawni).

 

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.