Kultura 27 sie 2021 | Redaktor
Szesnasta odsłona Jacka Kaczmarskiego [ZAPOWIEDŹ]

Podczas festiwalu wystąpi ubiegłoroczna laureatka, Adrianna Rychwalska/fot. Anna Kopeć (archiwum)

W dniach 11–12 września wielbiciele pieśni Jacka Kaczmarskiego już po raz szesnasty spotkają się w Bydgoszczy na Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Gośćmi wydarzenia będą Wojtek Gęsicki z zespołem, Jacek Kleyff i Nasta Niakrasava, która po raz pierwszy w historii bydgoskiego festiwalu zaśpiewa „Mury” po białorusku.

Do końca sierpnia mogą zgłaszać się artyści, którzy chcą wystartować w XVI Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Szczegóły zgłoszenia znajdują się na stronie zrodlowciazbije.pl w zakładce dla wykonawców. Pula nagród to aż 10 000 złotych. Przewidziano też cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez dawnego wydawcę utworów Jacka Kaczmarskiego, Mirka Ancypę. W tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy powracają do dawnych tradycji – po sobotnim (11 września) śpiewaniu w Światłowni spotkają się na wspólnym śpiewaniu piosenek artysty w klubie Eljazz. Co roku na festiwal przyjeżdżają wykonawcy z całej Polski. To prawdziwi profesjonaliści, poziom ich wykonań jest niezwykle wysoki. Często wykonują utwory Jacka na swój własny sposób, w stylu daleko odbiegającym od pierwowzoru. Jest to zgodne z ideą festiwalu: dzięki temu pieśni genialnego Barda nadal żyją już nowym, niezależnym życiem.

Takie świeże spojrzenie na twórczość Jacka Kaczmarskiego zaprezentuje w swoim recitalu laureatka z ubiegłego roku, Adrianna Rychwalska. Jak co roku, pojawią się też zaproszone gwiazdy. Pierwszą z nich będzie Wojtek Gęsicki z zespołem. Ten mierzący grubo ponad dwa metry artysta przedstawia się skromnie jako „największy polski bard”. Dla tych, którzy słyszeli Wojtka na koncercie, jest jasne, takie określenie nie odnosi się tylko do liczby centymetrów. Jego utwory autorskie tworzą cudowną przestrzeń, do której zaprasza tych wszystkich potrafiących słuchać.

Kiedyś mówiło się o trzech panach JK, którzy przy pomocy pieśni walczyli z totalitarnym ustrojem. Byli to: Jacek Kaczmarski, Jan Krzysztof Kelus i Jacek Kleyff. Dziś można posłuchać już tylko Jacka Kleyffa i to właśnie on wystąpi podczas gali festiwalowej w bydgoskiej Operze Nova w Sali Manru. Szczegółowy opis festiwalowych wydarzeń na stronie zrodlowciazbije.pl,  swiatlownia.eu. W sobotę 11 września festiwalowe wydarzenia będą odbywać się w bydgoskiej Światłowni przy uli[1]cy Świętej Trójcy 15 – wstęp wolny. W niedzielę 12 września organizatorzy zapraszają do bydgoskiej Opery Nova do Sali Manru – wstęp z zaproszeniami. Zaproszenia już dziś można rezerwować w Światłowni. Do zaproszeń dołączana jest cegiełka na działalność Światłowni.

materiał prasowy Fundacji Światłownia – Kultura bez Barier, zmiany – red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor