Kultura 2 lip 2019 | Redaktor
Szklane cuda na wystawie w MOB [ZDJĘCIA]

DOMena szkła ASP Wrocław / fot. Jacek Kargól

W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy w czwartek (27 czerwca) odbył się wernisaż ekspozycji „DOMena szkła – ASP Wrocław”. Na wystawie możemy oglądać szkło użytkowe pedagogów i studentów Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W tytule wystawy zawarta jest wskazówka przybliżająca charakter ekspozycji. Aranżację stanowią szkielety domów, które wyznaczają cztery tematycznie wyodrębnione działy: stół, dekoracja, opakowanie, światło.

Jak podkreśla kurator wystawy Beata Mak-Sobota, „Szkło (...) stanowi tworzywo, które traktowane jest jako nowe medium artystyczne, jednak przede wszystkim jest tym materiałem, który towarzyszy nam w naszej codzienności. To nie tylko jako wyznacznik współczesnej architektury (...). Szkło w kontekście funkcjonalnym związane jest poprzez wielowiekową tradycję z domem - wypełnia przestrzeń stołu, stanowi element oświetlenia, pozwala przechowywać i dekorować”.

Szkło w bydgoskim muzeum wyeksponowane jest bardzo korzystnie. Doskonałe oświetlenie podkreśla jego barwę i kształty. Prace zaskakują niebanalną formą i tylko użyty materiał wiąże przedmioty na wystawie z najpopularniejszym szklanym wytworem używanym w domu, czyli szklanką...

fot. Jacek Kargól

Wystawa prezentowana jest w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8). Można oglądać ją do 8 września. 

jzk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor