Kultura 11 sty 09:37 | Grzegorz Dudziński
W sobotę w Światłowni: Paraluzja po ciemku i na bosaka

W sobotę o godzinie osiemnastej w bydgoskiej Światłowni przy ulicy Świętej Trójcy 15 można posłuchać niezwykłego koncertu – Paraluzja po ciemku. Taki niewidzialny koncert to olbrzymie wyzwanie zarówno dla artystów, jak i widzów. W absolutnych ciemnościach praktycznie nic nie widać, za to słychać o wiele więcej, niż zazwyczaj.

Paraluzja to kolejny zespół, który podjął się wyzwania bydgoskiej Światłowni. W najbliższą sobotę Agnieszka Radziejewska i  Bartek Drak zagrają  i zaśpiewają w  całkowitych ciemnościach. Na tak niecodzienne wydarzenie szykują się od kilku miesięcy. Oboje są pewni, że będzie to dla nich niezwykłe przeżycie artystyczne.

            Agnieszka obecnie stara się śpiewać z zamkniętymi oczami. Nie martwi się tym, że podczas koncertu nie będzie widziała swojego partnera. Tak długo już grają ze sobą, tak dobrze się rozumieją, że już intuicyjnie wyczuwają siebie nawzajem.

– Najbardziej zastanawiam się nad moją reakcją na śpiewanie w ciemności. Trochę się obawiam, ale jednocześnie mnie to pociąga – przyznaje Agnieszka.

Bartek Drak to genialny gitarzysta i autor tekstów. Maluję też niesamowite, abstrakcyjne obrazy. Rozbudowana wyobraźnia i poetycka wrażliwość zapewne pomogą mu w trakcie niewidzialnego koncertu – łatwiej będzie umiał wyobrazić sobie widzów siedzących przed nim na sali. Opanować musiał jednak detale techniczne. Na wszystko jednak jest sposób! Bartek korzysta podczas gry ze specyficznych efektów dźwiękowych, które uruchamia stopą. W świetle reflektorów można bez problemu znaleźć odpowiedni klawisz i go nacisnąć. Jak to jednak zrobić w ciemnościach? Artysta odkrył, że łatwiej wyczuwa odpowiednie klawisze na bosaka.

            Do udziału w niewidzialnych koncertach Światłownia zaprasza tylko absolutnych profesjonalistów. Tylko tacy artyści poradzą sobie w niezwykle trudnych warunkach. Paraluzja to dziś jeden z najciekawszych na naszym rynku zespołów muzycznych. Duet wygrywa kolejno wszystkie najważniejsze festiwale. Na koncert do Światłowni przyjedzie ze swoją najnowszą płytą pt. Mgnienia.

Widzowie dotychczasowych niewidzialnych koncertów podkreślali, że nigdy w życiu tak głęboko nie odczuwali muzyki. Paradoksalnie w ciemnościach czuli o wiele mocniejszą więź z artystą występującym na scenie. Każdy z widzów miał okazję przejść kilka metrów w ciemnościach, prowadzony przez niewidomych. Całkowite odwrócenie ról, autentyczne łamanie barier pomiędzy światem osób widzących i niewidomych. Światłownia to jedyne miejsce w Polsce, gdzie organizowane są takie niewidzialne koncerty

Ilość miejsc na sobotnim koncercie jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod numerem 509767689. Można też osobiście odwiedzić Światłownię i kupić wejściówkę w cenie 40 zł. Sobotni koncert Paraluzji będzie jedynym niewidzialnym koncertem w styczniu. W lutym z koncertem w ciemnościach zmierzy się znany bard Łukasz Majewski.

https://paraluzja.pl/

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.