Kultura 18 paź 10:01 | mk
Z wdzięczności za Jana Pawła II. „Te Deum” Krzysztofa Herdzina

fot. Mariusz Talkowski, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

To dzieło jest wyznaniem miłości do człowieka, którego nie ma z nami od 15 lat, ale pozostał w naszych sercach - mówił marszałek Piotr Całbecki w Filharmonii Pomorskiej. 16 października melomani usłyszeli prawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, dedykowane Janowi Pawłowi II.

„Habemus papam!” - rozległo się z głośników. Filharmonia przywitała publiczność nagraniem z placu Świętego Piotra w Rzymie, zrealizowanym 42 lata wcześniej - w dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem.

- Dziś usłyszymy dzieło dedykowane Ojcu Świętemu, będące szczerym wyznaniem wiary, miłości do człowieka, którego już z nami nie ma od 15 lat, ale pozostał w naszych sercach - mówił marszałek województwa Piotr Całbecki. To właśnie na jego zamówienie, z okazji setnej rocznicy urodzin papieża, powstało „Te Deum”.  

- Potrafił wydobywać z nas to, co piękne. Był jak Ojciec, a Dobry Ojciec pochyla się nad każdym swoim dzieckiem i czyni wszystko, żeby wychować je na dobrego człowieka - mówił.

Marszałek przypomniał również, że województwo kujawsko-pomorskie jako jedyny region na świecie ma za swojego patrona Jana Pawła II.

Ojciec Święty cieszył się muzyką

Finałowe „Te Deum” poprzedziły dwa inne utwory Herdzina: „Hymn o Bracie Albercie Chmielowskim” w wykonaniu Jacka Kotlarskiego (śpiew) i bydgoskich symfoników, oraz „Trzy Korony na smyczki”.

fot. Mariusz Talkowski, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

O kilka słów poproszono także arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. W specjalnym nagraniu dziękował artystom za taki sposób uczczenia Ojca Świętego. - [To dla nas] bodziec, by w sposób godny świadczyć o dziedzictwie duchowym, które Jan Paweł II nam zostawił. Im dłużej żyję, tym bardziej widzę, jak ono jest aktualne i potrzebne, także na nasze czasy - mówił. Dodał także, że wiele razy był świadkiem, jak Ojciec Święty cieszył się muzyką.

Kolejny utwór sakralny

„Te Deum pamięci Jana Pawła II” wykonali Adam Zdunikowski (tenor), Iwona Hossa (sopran), Polski Chór Kameralny przygotowany przez Jana Łukaszewskiego oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. Za pulpitem dyrygenckim stał sam kompozytor. 

fot. Mariusz Talkowski, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

- Proszę traktować te współbrzmienia jako moje podziękowanie za obecność Jana Pawła II w naszym życiu - zapowiadał przed koncertem. 

Był to już kolejny sakralny utwór Herdzina, którego prawykonanie odbyło się właśnie w Filharmonii Pomorskiej. W 2019 roku po raz pierwszy zabrzmiało tutaj jego „Requiem”.

 

mk Autor