Kultura 15 maj 2018 | Redaktor
Wiesław Trzeciakowski świętuje jubileusz twórczości

Wiesław Trzeciakowski / źródło: Galeria Autorska

- Po 40 latach pracy intelektualnej i duchowej jestem w takim miejscu, z którego „człowiek widzący” wie, że literatura nie jest z tego świata. Galeria Autorska zaprasza na obchody jubileuszu pracy twórczej Wiesława Trzeciakowskiego.

- Do literatury polskiej wszedłem nieoczekiwanie w 1978 roku, kiedy zostałem głównym laureatem konkursu na najlepszy książkowy debiut poetycki, podczas XII Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Łodzi. To było w tamtym czasie jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce - mówi Wiesław Trzeciakowski. Laureatami tego konkursu są m.in. Tadeusz Nowak, Zbigniew Herbert czy Wisława Szymborska.

Na festiwalu nagrodzono tomik poetycki pt. „Chłopiec z różą”. - Ówczesne jury składające się z wybitnych postaci polskiej literatury podjęło decyzję, która pozwoliła mi uważać się za poetę - dodaje Trzeciakowski.

Jednak to był dopiero początek jego literackiej drogi. Jak wspomina, nie było łatwo. Wymagało to znacznej pracy intelektualnej, a często pojawiały się wątpliwości i niepewność swojej twórczości. Obojętność, a nawet wrogość środowisk literackich dodatkowo utrudniały tę drogę.

- Najważniejsze dla mnie od początku dojrzałej twórczości, było chrześcijaństwo, jako moja religia i osobista historia, ono przewartościowało mnie całkowicie po moim nawróceniu w 1977 roku. Miało to decydujący wpływ na całą twórczość - pisze autor.

Wieczór poetycki z Wiesławem Trzeciakowskim połączony z promocją książki z okazji 40-lecia pracy twórczej pt. „Cały mój człowiek”, odbędzie się 17 maja (czwartek) o godzinie 18.00 w Galerii Autorskiej w Bydgoszczy (Chocimska 5). W spotkaniu wezmą udział: Wojciech Banach, Mieczysław Franaszek, Grzegorz J. Grzmot-Bilski, Jarosław Jakubowski, Jan Kaja, ks. Franciszek Kamecki, Krzysztof Kuczkowski, Maciej Krzyżan, Zdzisław Pruss, Mark Kazimierz Siwiec, ks. Jan Sochoń, Jacek Soliński i Marek Szulakiewicz. Teksty przeczytają dla gości Mieczysław Franaszek i Roma Warmus.

Spotkanie połączone będzie z otwarciem wystawy obrazów Władysława Frydrycha (1900-1972) pt. "Z dwóch stron". Zaprezentowane prace pochodzą z kolekcji Pawła Łukowicza.

Władysław Frydrych to artysta malarz, pedagog, projektant i działacz społeczny. W 1934 roku przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie uczył w szkołach średnich i gimnazjach. Tuż przed wkroczeniem Niemców do Bydgoszczy, 1 września 1939 r., Frydrych wyjechał z rodziną z miasta, zostawiając w nim cały dorobek, w tym około 80 obrazów, które nigdy nie zostały odnalezione. Po wyzwoleniu w 1945 r. powrócił do Bydgoszczy. Pracował w I Liceum im. L. Waryńskiego jako nauczyciel rysunku i wychowania technicznego, ciesząc się dużym szacunkiem i sympatią uczniów.

- To był mój ukochany profesor rysunku w I LO. Wyróżniał się zawsze niesłychaną kulturą, wrażliwością, męskim urokiem. Zawsze wydawał mi się człowiekiem z innego świata, z taką przedwojenną klasą, jak na filmach z tamtej epoki. Do dziś słyszę, jak opowiada, bo robił to pięknie, miał dar mówienia i skupiania uwagi na sobie. Był bardzo lubiany - bezpośredni, sympatyczny, po prostu artysta i kawał człowieka - pisze Wiesław Trzeciakowski.

Ulubionymi tematami prac Frydrycha z lat 40. i 50. była Wenecja Bydgoska, fara, spichrze nad Brdą, a także pejzaże okolic Bydgoszczy. Zmarł w Bydgoszczy, został pochowany na cmentarzu Nowofarnym. W uznaniu zasług otrzymał od władz miasta honorową odznakę „Bydgoszcz Zasłużonemu Obywatelowi”.

Władysław Frydrych, „Stare Spichrze nad Brdą” / materiały Galerii Autorskiej

...

Wiesław Trzeciakowski (ur. 1950 w Bydgoszczy). Poeta, prozaik, eseista, tłumacz niemieckiej poezji i eseistyki, krytyk literacki, badacz historii Bydgoszczy w latach 1939-1945. Laureat głównej nagrody XII Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Łodzi (1978) za książkowy debiut poetycki („Chłopiec z różą”). W 2012 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu za książkę „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945”. W listopadzie 2015 roku otrzymał z rąk ks. biskupa dr. Jana Tyrawy nagrodę za twórczy wkład do kultury chrześcijańskiej. Wydał do tej pory jako autor i współautor 31 książek. W polskich czasopismach pojawiło się kilkaset jego publikacji, m.in. w „Odrze”, „Dekadzie Literackiej”, „Tekstach Drugich”, „Przeglądzie Artystyczno-Literackim” czy „Kwartalniku Artystycznym”.

 

oprac. jg

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor