Kultura 17 lis 11:47 | kp
Wirtualne zwiedzanie zabytkowej Hali Pomp. Jubileuszowa wystawa

fot. UMB

Bydgoskie Muzeum Wodociągów, które z powodu pandemii jest tymczasowo nieczynne, nie zapomina o swoich zwiedzających. Z okazji 120-lecia istnienia bydgoskich wodociągów i kanalizacji zorganizowano wirtualne zwiedzanie jubileuszowej wystawy.

Muzeum Wodociągów w Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 w Bydgoszczy z powodu pandemii było nieczynne aż osiem miesięcy, by wreszcie odnowić działalność 24 października (więcej na ten temat czytaj tutaj). Zwiedzający jednak nie nacieszyli się tym długo – po dwóch tygodniach, decyzją rządu, zadecydowano o zamknięciu ośrodków kultury, w tym także bydgoskiego Muzeum.

– Jednak jesteśmy przezorni i z wyprzedzeniem przygotowaliśmy dla Państwa zwiedzanie tej wyjątkowej ekspozycji w formie zdigitalizowanej, abyście nawet będąc w domu, mogli poznać historię naszego miejskiego przedsiębiorstwa, z którego usług korzystają wszyscy bydgoszczanie – przekazało Muzeum Wodociągów.

Najnowsza, jubileuszowa wystawa poświęcona jest 120-leciu istnienia bydgoskich wodociągów i kanalizacji. Ekspozycję w formie zdigitalizowanej będzie można bezpłatnie zobaczyć już w środę (18 listopada) o godzinie 11.00. Wystarczy wziąć udział w wydarzeniu na Facebooku pt. „120-lecie bydgoskich wodociągów i kanalizacji – wirtualne zwiedzanie wystawy” (link).

fot. Bydgoskie Muzeum Wodociągów

Celem wystawy jest zobrazowanie przemian technologicznych na przestrzeni 120 lat, które zaszły w branży wodno-kanalizacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem realiów bydgoskich oraz ukazanie wpływu funkcjonowania nowoczesnych wodociągów i kanalizacji na życie mieszkańców miasta.

Infrastruktura wodno-kanalizacyjna z reguły jest ukryta pod ziemią, bądź w niedostępnych dla większości mieszkańców obiektach. Z tego względu liczne zabytki techniki oraz mapy, schematy i plany techniczne prezentowane na wystawie pozwalają przyjrzeć się „od środka” funkcjonowaniu systemu wodociągów i kanalizacji w XX i XXI wieku.

Ekspozycja jest równocześnie swoistym hołdem dla byłych i obecnych pracowników bydgoskich wodociągów i kanalizacji, którzy od 120 lat starają się nieprzerwanie dostarczać zdrową i czystą wodę mieszkańcom oraz odbierać i oczyszczać w sposób bezpieczny dla środowiska ścieki bytowe i deszczowe.

źródło: Bydgoskie Muzeum Wodociągów

kp Autor