Kultura 13 kwi 20:13 | Redaktor
Wkrótce Festiwal ANIMOCJE. W programie dwie premiery

Kadr z filmu „Kolorowy sen”/materiały festiwalowe

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy po raz dziesiąty organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. Do udziału zgłoszono blisko 1000 tytułów z całego świata. Twórcy powalczą w konkursie międzynarodowym i konkursie filmów dla dzieci.

Spośród 33 filmów (i filmu wybranego przez publiczność z zestawów Do-grywek), które biorą udział w Konkursie Międzynarodowym, Jury wybierze najlepszy film calego konkursu - Grand Prix -  oraz Najlepszy Film Polski.  Dodatkową nagrodę przyznają Junior Jury oraz publiczność. Filmy konkursowe będzie można oglądać od 19 do 21 kwietnia. Każdy widz może oddać jeden głos na wybrany przez siebie film.

W ramach Animocji zaplanowano polskie premiery dwóch produkcji: „Kolorowego snu” (Czechy) i „Starego człowieka” (Estonia). - Obydwie zostały entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodową publiczność i zdobyły uznanie jurorów na filmowych festiwalach - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

„Kolorowy sen” (reż. Jan Balej, Czechy, 2020, 74’) - opowiedziana z humorem historia rozprawia się z ponadczasowym motywem konfliktu między nieograniczoną władzą a tęsknotą za wolnością, odwagą i miłością. Trupa artystów ulicznych trafia na wyspę zarządzaną przez despotę i ściśle kontrolowaną przez policję. W trakcie ich występu kula wystrzelona z cyrkowej armaty zbacza z drogi, co powoduje serię nieoczekiwanych następstw. Para młodych ludzi, Drin i Tuvi, w towarzystwie mewy Natana zmuszona są do stoczenia nierównej walki z władzą totalitarną. Walki, która ostatecznie odmieni losy wszystkich mieszkańców wyspy - zarówno ludzi, jak i pierzastych.

Film zwyciężył w konkursie na najlepszy film animowany podczas 28 Czech Lion Awards w 2021 roku.

 „Stary człowiek. Wersja kinowa” (reż. Oskar Lehemaa, Mikk Mägi, Estonia, 2019, 88’)

Do gospodarstwa starszego pana przyjeżdżają na letnie wakacje wnuki. Zdeterminowany, by pokazać potomkom uroki prostoty życia na wsi, zapędza ich do pracy niczym więźniów, w efekcie łobuzy przypadkowo wypuszczają na wolność jego bez litości wykorzystywaną dla zysków krowę. Staruszek i jego wnuki mają zaledwie dobę na odnalezienie zbuntowanej krowy. Podczas swej epickiej podróży nasi bohaterowie muszą zmierzyć się z hipisami, leśnymi dziwakami, pracownikami tartaku i innymi zagrożeniami powszechnie spotykanymi na estońskiej wsi.

Film zdobył Srebro na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fantasia w Montrealu w 2020 roku.

Animocje będą dostępne na nowej platformie VOD kultureo.pl. W programie także warsztaty i spotkania. Więcej o festiwalu na www.animocje.com.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor