Kultura 12 sie 2020 | mk
Wskażą nowego szefa Teatru Polskiego. W składzie komisji były dyrektor

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, fot. Anna Kopeć

Na 12 sierpnia zaplanowano posiedzenie Komisji Konkursowej, która ma zarekomendować kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zasiada w niej m.in. były dyrektor sceny, Paweł Łysak.

Łukasz Gajdzis, po trzech sezonach artystycznych w roli dyrektora, podjął decyzję o nieprzedłużaniu współpracy z Teatrem Polskim. Jego kadencja kończy się 31 sierpnia. Oświadczenie w tej sprawie czytaj tutaj.

Miasto rozpisało konkurs na nowego szefa bydgoskiej sceny. O tym, kto nim zostanie, zdecyduje Komisja Konkursowa. W jej skład wchodzą:

  • przedstawiciele prezydenta miasta: Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca (zastępca prezydenta miasta), Paweł Łysak (w latach 2006-2014 dyrektor TPB, obecnie dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie), Magdalena Zdończyk (dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej);
  • przedstawiciele ministra kultury i dziedzictwa narodowego: dr hab. Jagoda Hernik-Spalińska, prof. Instytutu Sztuki PAN, dr Patryk Kencki;
  • przedstawiciele związków zawodowych: Beata Waszak (Związek Zawodowy Pracowników TPB), Jerzy Pożarowski (Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy TPB),
  • przedstawicielka Związku Artystów Scen Polskich Teresa Stępień-Nowicka,
  • przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, Bartosz Zaczykiewicz, .

Oko w oko z komisją

Postępowanie składa się z dwóch etapów. W pierwszym oferty zostaną sprawdzone pod względem formalnym. Osoby, których dokumenty pomyślnie przejdą ten etap, zostaną zaproszone na rozmowę z Komisją Konkursową.

Kandydaci muszą posiadać wyższe wykształcenie, udokumentowane minimum trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w instytucjach artystycznych/podmiotach prowadzących działalność z zakresu kultury teatralnej lub minimum trzyletnią praktykę artystyczną/kuratorską w prowadzeniu projektów z zakresu kultury teatralnej.

Pod uwagę mogą zostać także wzięci kandydaci bez wyższego wykształcenia, o ile ich doświadczenie na stanowiskach kierowniczych jest minimum pięcioletnie.

Kandydaci na razie anonimowi

Ubiegający się o stanowisko musieli także przedstawić autorską koncepcję funkcjonowania i rozwoju teatru pod względem organizacyjno-inwestycyjnym, własną koncepcję działalności na cztery sezony artystyczne i współpracy z innymi instytucjami.

Kandydatów poznamy po pierwszym posiedzeniu Komisji Konkursowej, zaplanowanym na 12 sierpnia. 

Postępowanie konkursowe ma zakończyć się do 1 października. Tym razem dyrektor zostanie zaangażowany na czteroletnią kadencję.

mk Autor