Kultura 18 paź 19:05 | mk
Za nami XI Festiwal Widzących Duszą. Zabrzmiały piosenki Starszych Panów [ZDJĘCIA]

Koncert Laureatów, 17 października 2021/fot. Anna Kopeć

Niewidomi i niedowidzący artyści w sobotę (16 października) zmierzyli się w Światłowni z piosenkami z repertuaru Starszych Panów. Festiwal zwieńczyły niedzielny (17 października) Koncert Laureatów i recital gwiazdy, Adrianny Biedrzyńskiej.

Była to już XI edycja Festiwal Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”, organizowanego przez Fundację „Światłownia”. Uczestnicy konkursu walczyli o nagrody, których łączna pula wynosiła 10 tys. złotych.

I nagrodę im. Przemysława Cackowskiego zdobyła Milena Wiśniewska (5 tys. zł), II nagrodę ex aequo otrzymały Patrycja Malinowska i Zuzanna Mulec (po 2 tys. zł), III nagrody nie przyznano. Wyróżnienia przyznano Biance Berezowskiej i Sonii Szczepanik (po 500 zł).

W tym roku anonimowi przyjaciele Światłowni dodotkowo ufundowali trzy inne nagrody. – Osoby te śledziły przebieg zmagań konkursowych, były tak zwanym tajnym jurorem. Nagrodziły maleńką Sonię za najwspanialsze debiut – nagroda w postaci jednego sponsorowanego koncertu w Światłowni – tłumaczą organizatorzy. Tak samą nagrodę – za potencjał – otrzymał Łukasz Zastępski, natomiast Zuzannie i Rokowi Mulcom tajny juror ufundował ministypendium – cztery sponsorowane koncerty w Światłowni.

Część konkursowa Festiwalu zakończyła się koncertem ubiegłorocznej laureatki, Patrycji Malinowskiej. Tegoroczni laureaci zaśpiewali w niedzielę (17 października) w Sali Manru Opery Nova. Festiwal zwieńczył występ gwiazdy – Adrianny Biedrzyńskiej.

– W środowisku niewidomych i niedowidzących jest bardzo wiele osób utalentowanych. Podstawową przeszkodą w tym, że te osoby nie trafiają na czołówki list przebojów, są po prostu problemy techniczne. Na przykład z wejściem na scenę czy z odległością od mikrofonu, ale to wszystko można wyrównać i właśnie temu służy nasz festiwal – mówił rok temu o idei Festiwalu Grzegorz Dudziński, prezes „Światłowni”.

mk Autor