Kultura 18 sty 2022 | mk
Ziemia Bydgoska zatańczy i zaśpiewa podczas festiwalu w Omanie

fot. Anna Kopeć

– Na zaproszenie Royal Opera House Muscat już niedługo weźmiemy udział w Oman World Folk Music Festival! Przygotowania trwają! – poinformował Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Festiwal w Maskat, stolicy i największym mieście Omanu, potrwa od 6 do 13 lutego 2022. – W nadchodzących dniach będziemy udostępniać relacje z naszych ostatnich przygotowań do tego wyjątkowego wydarzenia! – przekazuje zespół. W kraju arabskim będzie prezentować kulturę regionu kujawsko-pomorskiego i łemkowskiego.

To niejedyny zagraniczny wyjazd, jaki w tym roku planuje Ziemia Bydgoska: ma także reprezentować Polskę i region na Expo. – Mamy nadzieję, że to się ziści, że pozbieramy środki na to, i będziemy tam promować nasze województwo – mówiła podczas koncertu świątecznego szefowa zespołu, Elżbieta Kornaszewska-Rogacka. 

Ziemię Bydgoską tworzy ok. 160 osób: dzieci, młodzież i dorośli. Zespół prezentuje folklor Kujaw, Pałuk, Kaszub, a także tańce i pieśni wielu innych regionów folklorystycznych Polski. Był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Grand Prix na Festiwalu Golden Waterfall w Batumi w Gruzji. Koncertował m.in. w Danii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Peru, Turcji, Gruzji, Sycylii, Czarnogórze, Indiach. 

Wyjazd zespołu na festiwal w Omanie został dofinansowany z budżetu samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

mk Autor