Bydgoski Festiwal Muzyczny 19 wrz 2020 | Marta Kocoń
Elżbieta Penderecka gościem w Bydgoszczy. Festiwal otwarty! [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Odsłonięcie popiersia Krzysztofa Pendereckiego – odtąd uwieńczonego laurem – poprzedziło pierwszy koncert Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie. Gościem honorowym wydarzenia była małżonka kompozytora, Elżbieta Penderecka.

Organizatorzy, planując festiwal, mieli nadzieję, że Krzysztof Penderecki będzie obecny na inauguracji. – Odszedł 29 marca, trochę nieoczekiwanie – mówiła Elżbieta Penderecka. – Przed śmiercią powiedział: Chciałbym jeszcze napisać IX symfonię, mam całą w głowie, ale nie mogę, niestety... – wspominała. –Odszedł w spokoju

Małżonkowie wiele razy odwiedzali nasze miasto. – Byliśmy bardzo związani z Bydgoszczą. Kocham to miasto, pięknieje z roku na rok – mówiła. – Pamiętam, jak przyjechałam tutaj pierwszy raz: to były czasy pana Andrzeja Szwalbego, który powołał tę filharmonię, wspaniałe miejsce, znane na świecie [ze wspaniałej akustyki].

fot. Anna Kopeć

Wspominała także koncert z 2015 roku. Wówczas Krzysztof Penderecki dyrygował, a solistką była Iwona Hossa. Również piątkowego (18 września) wieczoru miała wykonać „Lacrimosę nr 2” – jeden z ostatnich utworów kompozytora, poświęcony pamięci ofiar zbrodni pomorskiej.

fot. Anna Kopeć

Podczas koncertu zabrzmiała także „Chaconne per archi” – utwór kończący „Polskie Requiem”. Został napisany po śmierci Jana Pawła II. Papież i kompozytor przyjaźnili się od czasów działalności w teatrze Mieczysława Kotlarczyka: Wojtyła był aktorem, Penderecki pisał muzykę.

– To był bardzo ważny utwór dla mojego męża. Cieszę się ogromnie, że [zostanie wykonany] w stulecie urodzin Karola Wojtyły. Widocznie tak miało być – mówiła.

Laur jako wyraz czci

Popiersie Krzysztofa Pendereckiego dłuta Mariana Koniecznego z 1979 roku – odtąd uwieńczone złotym laurem wykonanym przez Zbigniewa Dolskiego – odsłonili wspólnie Elżbieta Penderecka oraz marszałek województwa Piotr Całbecki.

fot. Anna Kopeć

– Dziękuję, że nie zamknęła się Pani w murach swojego domu, że dzieli się Pani tym pięknym życiem, które wspólnie z mężem tworzyliście – mówił marszałek. – Byłem osobiście świadkiem Państwa pięknej miłości. Laur podkreśla królewską wielkość Pana Krzysztofa Pendereckiego.

Nawiązał także do związków kompozytora oraz Jana Pawła II z regionem.

Melomanie, śledź transmisję!

Bydgoski Festiwal Muzyczny w koronie z powodu ograniczeń związanych z epidemią jest dostępny dla znacznie mniejszej niż dotąd liczby widzów. W zastępstwie filharmonia organizuje transmisje online festiwalowych wydarzeń.

fot. Anna Kopeć

Koncert inauguracyjny pod batutą Kaia Bumanna, z udziałem Orkiestry Symfonicznej FP i Żeńskiego Chóru Festiwalowego (przygotowanie: Katarzyna Szewczyk) oraz solistów:
Iwony Hossy (sopran), Adama Kutnego (baryton), Joanny Kravchenko (erhu) będzie dostępny online do soboty 19 września do godz. 19.00.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji