Filharmonia Pomorska 8 maj 2019 | Redaktor

Filharmonia Pomorska przygotowała dla melomanów wiele atrakcyjnych propozycji na maj.

Środa, 8 maja 2019, godz. 19:00

MUZYKA NA WODZIE

Tylko Händel… w środowy wieczór 8 maja w Filharmonii Pomorskiej. W programie Muzyka na wodzie, Suity F-dur i D-dur, Motet Silete venti oraz aria Eternal Source of Light Divine z „Ody na urodziny królowej Anny”.

Capellę Bydgostiensis poprowadzi Paul Esswood, legendarny kontratenor i dyrygent, wybitny koneser i propagator głównie muzyki baroku. Sopranowe partie solowe zaśpiewa Jolanta Kowalska-Pawlikowska, a solowe partie na trąbce zagra Tomasz Gluska.


Piątek, 10 maja 2019, godz. 19:00

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek 10 maja w Filharmonii Pomorskiej w ramach koncertu z cyklu 100 lat niepodległości zabrzmi najnowszy utwór Joanny Wnuk-Nazarowej „Prélude et Grande Fugue La Catastrophe”, który został po raz pierwszy zaprezentowany 29 marca 2019 podczas 8. Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza w NOSPR-ze. Kompozytorka będzie tego wieczoru gościem bydgoskiej Filharmonii.

W programie także II Koncert skrzypcowy Szymanowskiego z solową kreacją Wojciecha Kołaczyka (koncertmistrza OSFP) oraz II Symfonia D-dur Brahmsa.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Kai Bumann.

Przed koncertem o 18:00 porozmawiamy o muzyce z Piotrem Matwiejczukiem.


Piątek, 17 maja 2019, godz. 19:00

Filharmonia Pomorska zawsze jest szeroko otwarta i życzliwa dla młodych, utalentowanych ludzi i ponownie gościć będzie wyróżnionych absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, którzy wystąpią z OSFP. W koncercie wiolonczelowym a-moll Schumanna  usłyszymy Mikołaja Wojciechowskiego, arię Jontka z opery Halka Moniuszki  zaśpiewa Rafał Polek, zaś III koncert fortepianowy Bartóka zagra Paweł Popko. Całością zadyryguje Jakub Chrenowicz.


Piątek, 24 maja 2019, godz. 19:00

 

W HISZPAŃSKIM RYTMIE

Wieczór symfoniczny o porywającym tytule, a zawartość programu gwarantuje feerie emocji i wrażeń muzycznych. Wspaniałym, nastrojowym preludium do iskrzących hiszpańskim temperamentem brzmień będzie IV Symfonia Schumanna, która należy do najpiękniejszych utworów symfonicznych muzyki romantycznej. Jej pierwotny tytuł – „Fantazja symfoniczna” uzasadnia oryginalną konstrukcję: cztery części wykonywane są bez przerwy. Następny utwór Ravela pt. Rapsodia hiszpańska podkręci tempo i atmosferę. Francuski kompozytor, jeden z przedstawicieli impresjonizmu, przyszedł na świat w kulturowo mieszanej rodzinie – ojciec miał szwajcarskie pochodzenie, a matka była Baskijką. To zapewne uczyniło go wrażliwym na kultury narodowe i regionalne. Stąd też w jego twórczości można znaleźć inspiracje muzyką hiszpańską. jak np. w Rapsodii, która, zinstrumentowana po mistrzowsku, należy do jednych z najbardziej efektownych dzieł Ravelowskich. Po czym stopniowo nastąpi apogeum, wprost wybuch nagromadzonej energii i emocji – Boléro. Wiele już napisano o tym utworze, który trwa zaledwie 17 min a nadal, od przeszło 90 lat!, elektryzuje kolejne pokolenia. Powstało ono jako muzyka na zamówienie zaprzyjaźnionej z kompozytorem rosyjskiej tancerki Idy Rubinstein do baletu w choreografii Bronisławy Niżyńskiej, siostry słynnego tancerza Wacława. Boléro grały najsłynniejsze orkiestry świata pod najsławniejszymi dyrygentami, jak Arturo Toscanini, Seiji Ozawa, Claudio Abbado czy Pierre Boulez.

Koncert poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury Jerzego Katlewicza oraz w klasie skrzypiec Ewy Szubry-Jargoń.


Niedziela, 26 maja 2019, godz. 19:00

KONCERT DLA MAMY

Najpiękniejszym i najmilszym kwiatkiem dla wszystkich Mam będą kultowe już piosenki do tekstów Marii Czubaszek, m.in.: Tico Tico, Wyszłam za mąż zaraz wracam, Rycz mała rycz. Ten bukiecik popularnych i wciąż lubianych melodii wyśpiewają wokaliści – absolwenci i studenci wokalistyki jazzowej bydgoskiej Akademii Muzycznej, towarzyszyć im będzie Capella Bydgostiensis, pod kierownictwem artystycznym Adama Lemańczyka.


Piątek, 31 maja 2019, godz. 19:00

NA DZIEŃ DZIECKA

W piątek 31 maja dzieci i duże, i małe bawić będą utwory z najbardziej znanych

i lubianych kreskówek oraz filmów animowanych. Z OSFP zaśpiewa rodzinne trio: Jacek i Patrycja Kotlarscy oraz ich córka Natasza. 11-letnia dziewczynka była m.in. najmłodszą z uczestniczek The Voice Kids w 2018 roku.  Na podium dyrygenckim stanie Bohdan Jarmołowicz. 

 

Mecenasem Filharmonii Pomorskiej jest Enea.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor