Description of Image

Czy nasi zmarli są w niebie?

Redaktor | 27 sty 2019 Kiedy ktoś umiera, często zdarza się słyszeć, z ust jego najbliższych, a nawet z ust księży na kazaniach pogrzebowych, że ta osoba jest już w niebie, że już nie cierpi. Niestety, tak możemy powiedzieć tylko o osobach kanonizowanych, czyli ogłoszonych świętymi.

Mnóstwo Kainów jest pośród nas [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 20 sty 2019 Przerażający mord, którego dopuścił się w Gdańsku znany wszystkim sprawca, na oczach zebranej publiczności, w świetle reflektorów i przed kamerami rejestrującej koncert telewizji, wstrząsnął Polską. Ten wstrząs jest naturalny, zrozumiały i oczywisty. Śmierć jest czymś co przejmuje człowieka do głębi, bo choć każdego ona czeka, każdy jednak jeśli nie odsuwa myśli o...

Ten jest mój Syn umiłowany [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 13 sty 2019 Tego dnia, 13 stycznia, kiedy upływa oktawa, czyli osiem dni od wielkiego święta Objawienia Pańskiego. Kościół tradycyjnie zwraca szczególną uwagę na wydarzenie chrztu naszego Pana w Jordanie. Od razu zwróćmy uwagę, że po reformie liturgicznej święto chrztu Pańskiego przeniesione zostało na niedzielę poprzedzającą ten dzień. W tym roku tak się szczęśliwie składa, że...

Prawdziwy Bóg uwiarygadnia swoje przyjście [NIEDZIELA]

Redaktor | 6 sty 2019 Nazwa dzisiejszego święta – „Objawienie Pańskie” wydawać się nam może albo nieco tajemnicza, albo – jeśli się bliżej nad nią zastanawiamy – przesadzona. Może nawet skłonni jesteśmy traktować ją jako pewne nadużycie.

Rodzina ma swoje prawa [NIEDZIELA]

Redaktor | 30 gru 2018 Zasady, które były uznawane od zarania ludzkości jako prawa wymagające przestrzegania, były zawsze dwojakiego rodzaju. Jedne istniały odwiecznie i choć czasem bywały łamane, to jednak rzadko były teoretycznie kwestionowane. Istnieją też w społeczeństwie normy nie mające znaczenia moralnego, a jedynie porządkowe.

Święto ludzkiej godności [NIEDZIELA]

Redaktor | 23 gru 2018 Zbliża się Boże Narodzenie. Już ulice i domy rozświetliły się niezliczonymi lampkami. Już choinki stoją na ulicach miast, a dzieci ubierają je w domach.

Nieśmiertelna plotka. Pożegnanie filozofa

Redaktor | 16 gru 2018 Miałem pisać o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia i czasie oczekiwania, jakim jest w Kościele adwent. Zrezygnowałem jednak z tego zamiaru, gdy dowiedziałem się o śmierci jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów katolickich, Roberta Spaemanna. Zmarł w poniedziałek, 10 grudnia, przeżywszy 91 lat.

Życie tłumaczy się przez życie

Redaktor | 9 gru 2018 Być odpowiedzialnym to uznać porządek, w którym jesteśmy zakorzenieni, w którym spełnia się nasza egzystencja, to znaczy dostrzec obowiązki i dopiero także prawa. Człowiek bez zakorzenienia w świat, w jego porządek, w porządek grupy nie ma praw – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii w bydgoskiej katedrze z okazji 27. rocznicy powstania Radia...

Podobny czyni ogromną różnicę [NIEDZIELA]

Redaktor | 9 gru 2018 Stwierdzenie że żyjemy w kulturze obrazkowej nie jest już dla nikogo żadnym odkryciem, ani zaskoczeniem. Jest raczej oczywistością wszystkim znaną. Szczególną pozycję w tej w rzeczywistości zajmuje od pewnego czasu coś, co nazywa się memem, czyli obrazek z napisami, przekazujący jakąś treść. Powstała nawet memetyka, czyli nauka badająca procesy powstawania i...

Wyśmiana książka [NIEDZIELA]

Redaktor | 2 gru 2018 Ludzie, którzy wyćwiczyli w sobie klasyczne cnoty, jak roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo, do dziś spontanicznie cenieni są w każdym społeczeństwie. Kto się z tego wyśmiewa, musi mieć świadomość, że choć korzysta z wolności słowa, wyśmiewa się z całej dwuipółtysiącletniej cywilizacji, na której tradycji wyrosła i nasza ojczyzna.

Królem chwały Tyś, o Chryste! [NA NIEDZIELĘ]

Redaktor | 25 lis 2018 Jesień w kościele katolickim jest okresem, który ma kierować myśli ku życiu wiecznemu i ku sprawom ostatecznym. Było tak w liturgii dawnej, kiedy już od października, wraz z zaczynającym się jesiennym zamieraniem przyrody, teksty liturgii skupiały się na tematach eschatologicznych.

My, naród [NIEDZIELA]

Redaktor | 11 lis 2018 Próba zmiany obyczaju narodowego, poprzez jakąś indoktrynację czy propagandę graniczy ze zbrodnią zdrady narodowej. Na tym właśnie polegało zło komunizmu, w jakimś sensie bardziej niszczące niż fizyczna przemoc.

Na myślowych manowcach

Redaktor | 28 paź 2018 Problem, który chciałbym dziś przedstawić, sam w sobie jest trudny, a sprawy nie ułatwia to, że trudniej dziś odwołać się do postaci literackich, bo pokolenia uczone w szkołach XXI wieku po prostu ich nie znają.

Kto jest większy?

Redaktor | 23 wrz 2018 To pytanie, jakkolwiek byśmy udawali, że nas ono nie interesuje, zawsze dla nas jakoś ważne.