Description of Image

Bronił małżeństwa, zapłacił życiem [RELIGIA]

Redaktor | 29 sie 2019 29 sierpnia obchodzimy w Kościele wspomnienie (dawniej święto trzeciej klasy) męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Jest to obchód liturgiczny stosunkowo mało znany, w powszechnej świadomości święty Jan jest czczony 24 czerwca.

Kim jest Ona? Kościół o Maryi [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 22 sie 2019 Tydzień temu obchodziliśmy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 22 sierpnia, kiedy przypada ósmy dzień oktawy tego święta, wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Królową - bo ukoronowanie było dopełnieniem Jej wniebowzięcia, jego dalszym ciągiem.

Miecz przenika świat, przenika dusze [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 18 sie 2019 W zreformowanej liturgii czytany jest dziś fragment Ewangelii wg św. Łukasza (12, 49 nn). Jest to jeden z najtrudniejszych, najbardziej niepokojących fragmentów Chrystusowej  Dobrej Nowiny. Nie pozostawia on bowiem złudzeń. Chrześcijaństwo nie jest sielanką, nie jest czymś łatwym, miłym i przyjemnym, choć prowadzi do Boga, który jest najwyższym  szczęściem i ostatecznie ma nas...

Tęczowa ideologia urąga rozumowi [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 10 sie 2019 Od kilku lat w naszych miastach ( w tym w Bydgoszczy), zaczyna się z uporem godnym lepszej sprawy wprowadzać to, co od dziesięcioleci obserwujemy w miastach Zachodu. Mam tu na myśli manifestacje uliczne, które u nas noszą zwodniczą nazwę „marszy równości”, a tam gdzie zepsucie to osiągnęło już rozmiary monstrualne, zwą się one „gay pride”, co przekłada się jako gejowska...

O Mądrości, która wyszłaś z ust Najwyższego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 4 sie 2019 W święto Zesłania Ducha Świętego pisałem, że „dary Ducha Świętego to siedem energii, które Duch Święty raczył złożyć w naszych duszach, gdy przeniknął do nich przez łaskę uświęcającą, a więc od momentu chrztu. Te energie są nam przywracane za każdym razem, gdy wracamy do łaski w sakramencie pokuty po grzechu ciężkim”.

Uwierz, abyś zrozumiał [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 28 lip 2019 Wielki Sokrates uważał, że cnota, a tym samym dobro, tożsame jest z wiedzą. Jeśli bowiem poznamy dobro, któż by do niego nie dążył? Któż chciałby zła, a nie dobra?

Mnich ze światłem dla życia politycznego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 11 lip 2019 11 lipca przypada w kalendarzu liturgicznym święto przeniesienia relikwii św. Benedykta. Jest to jedno z dwóch świąt w ciągu roku kościelnego poświęconych tej wielkiej postaci. Drugie przypada 21 marca i jest, jak zwykle w przypadku świętych, rocznicą narodzin dla nieba, czyli po prostu śmierci ziemskiej. Rok tej śmierci jest sporny i przypada pomiędzy 540 a 543 rokiem Pańskim.

W ten sposób zostanie nam ujawniona tajemnica życia [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 30 cze 2019 „Gdy dusza odwróci się od zła z pomocą bojaźni Bożej oraz otworzy się na szlachetne dążenia dzięki darowi pobożności, doświadcza potrzeby dowiedzenia się, jakimi środkami unikać tego, co budzi bojaźń, i odnaleźć to, co należy kochać” — pisze benedyktyn, Dom Prosper Guéranger, o darze umiejętności, zwanym też darem wiedzy.

Bój się Boga! [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 16 cze 2019 Ostatnim z siedmiu darów Ducha Świętego, o których poucza nas katechizm jest bojaźń Boża. Jak już wcześniej wspominaliśmy, dary Ducha Świętego są nadprzyrodzoną pomocą dla naszych cnót zarówno tych naturalnych, którymi są roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo, jak i tych Boskich, czyli wiary, nadziei i miłości. Są jakby wykończeniem, ostatnim „szlifem”...

Król w koronie niewidzialnej [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 28 maj 2019 38 lat temu, 28 maja 1981 roku zmarł kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski zwany Prymasem Tysiąclecia. Nazwał go tak Jan Paweł II, który w nawiązaniu do przygotowanych przezeń uroczystości milenium chrztu Polski, wypowiedział słynne słowa: „Takiego Ojca, pasterza i prymasa, Bóg daje raz na 1000 lat”.