Description of Image

Kościół będzie trwał i w Polsce, i w Europie [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 19 maj 2019 Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przypomniał niedawno w Bydgoszczy mit grecki, w którym postać Europy była królewną tyryjską, córką Agenora, władcy Tyru. Zakochał się w niej Zeus. Aby ją zdobyć przybrał postać śnieżnobiałego byka. Tak długo igrał wokół Europy z łagodnością i delikatnością, aż usiadła ona na jego grzbiecie. Byk natychmiast zaczął z nią uciekać i...

Chrystus, Kościół, katakumby i Judasz [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 5 maj 2019 Wystąpienie mało znanego szerszej publiczności Leszka Jażdżewskiego, lewicowego publicysty, redaktora naczelnego internetowego pisma Liberté, zelektryzowało polskie media. Słowa, które padły 3-go maja były same w sobie wstrząsające.

Nasza wiara jest jak Notre Dame [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 18 kwi 2019 Niewyobrażalna tragedia, jaką był poniedziałkowy (15 kwietnia) pożar katedry w Paryżu, dotknęła boleśnie nie tylko to miasto i tę diecezję. Jest to bolesny znak dla całego katolickiego świata i to z licznych powodów.

Raduj się! [Maksymilian Powęski]

Redaktor | 31 mar 2019 Zawsze i niezmiennie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu przypomina mi się komentarz znakomitego solesmeńskiego opata Prospera Guerangera.

Wszyscy podobnie zginiecie...

Redaktor | 24 mar 2019 Czytana dziś w trzecią niedzielę Wielkiego Postu Ewangelia zreformowanej liturgii (Łk 13, 1-9), składa się z dwóch krótkich przypowieści.

Obrzydliwość spustoszenia

Redaktor | 17 mar 2019 Wojna cywilizacyjna przybiera coraz ostrzejszy charakter. Prezydent Warszawy, a jeszcze bardziej jego zastępca, już nie ukrywają, że ich celem jest „oswojenie społeczeństwa” z homoseksualizmem i innymi budzącymi wstręt, ostentacyjnymi wykroczeniami przeciw przykazaniu Bożemu, nakazującemu utrzymanie czystości we współżyciu małżeńskim. Ich sprzymierzeńcy u nas w Bydgoszczy...

Panie, abym przejrzał [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 3 mar 2019 Czytelnicy tej rubryki być może pamiętają, że lubię czasem sięgać do dawnego cyklu czytań mszalnych, w których ewangelie i lekcje rozłożone były na jeden rok a nie na trzy. Powodów dla których warto to czynić jest wiele. Jeden z nich jest taki, że do tego układu perykop, przez dwa tysiąclecia powstała ogromna biblioteka różnorakich, często bezcennych, komentarzy, z których...

Walka karnawału z postem

Redaktor | 17 lut 2019 Karnawał to czas, który oddziela liturgiczny okres Bożego Narodzenia od wielkiego postu. Mamy więc tendencję, by wyobrażać sobie, że jest to czas świeckich uciech, zażywanych, gdy w roku kościelnym nie dzieje się akurat nic ważnego.

To jest ostatnia próba Kościoła!

Redaktor | 10 lut 2019 Kardynał Gerhard Ludwig Müller, którego papież Benedykt XVI w roku 2012 mianował prefektem Kongregacji Nauki Wiary (czyli dawnego Świętego Oficjum, instytucji watykańskiej odpowiedzialnej za czystość i autentyczność nauczania Kościoła) opublikował kilka dni temu dokument, będący swego rodzaju współczesnym manifestem wiary katolickiej.

Zwierzęta, ludzie, miłość i nienawiść [NIEDZIELA]

Redaktor | 3 lut 2019 Po ohydnym morderstwie, którego dokonano kilka tygodni temu na prezydencie Gdańska, nie cichną w mediach głosy nawołujące do walki z nienawiścią, albo może lepiej, do eliminacji nienawiści z życia publicznego. Z drugiej strony mówi się, nie bez słuszności, że głosy te są pełne hipokryzji, gdyż widzą nienawiść tylko po jednej - i to zawsze przeciwnej - stronie barykady.