Opera Nova 15 gru 2018 | Redaktor
Opera za miliony. Powstaje projekt budowlany

Warsztat Architektury Pracownia Autorska

80 milionów złotych ma kosztować budowa czwartego kręgu Opery Nova. Projekt budowlany przygotuje Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego z Sopotu.

mat. WAPA

Opera Nova zleciła wykonanie projektu niezbędnego do rozbudowy obiektu o czwarty krąg z częścią konferencyjno-wystawienniczą. Ma się nim znaleźć sala kameralna, pełniącą funkcję sali prób scenicznych oraz sali scenicznej z widownią na około 450-500 osób, hol z zapleczem szatniowym, przestrzeń wystawiennicza wielofunkcyjna, sala projekcyjno-konferencyjna na około 250-300 widzów. Powstanie też łącznik z istniejącym gmachem.

Nowy krąg ma mieć 4400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Od brzegu Brdy oddalony będzie o około 10 metrów. Wysokość budynku planuje się na około 19 metrów. Od strony południowo-zachodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Szczegółowe rozwiązania architektoniczne i dobór materiałów określone zostaną  na etapie sporządzania projektu budowlanego.

Zrealizuje go Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego z Sopotu. Kompleksowa dokumentacja oraz nadzór autorski nad przyszłą inwestycją kosztować będą ok. 2,4 mln zł. Przetarg na to zadanie został już rozstrzygnięty.

fot. bw

Kosztami inwestycji mają podzielić się samorząd województwa i miasto Bydgoszcz. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czerwcu tego roku marszałek Piotr Całbecki (z prawej) i prezydent Rafał Bruski (z lewej).

„Częścią opracowania była również koncepcja dwupoziomowego garażu na około 250 stanowisk. Przewidziano jego obsługę od strony ul. Karmelickiej, system kontrolowanego wjazdu oraz wybudowanie nad nim placu z małą architekturą na poziomie wejścia do Opery. Warto dodać, że opracowanie przewiduje możliwość niezależnej realizacji zarówno czwartego kręgu, jak i garażu” – informuje ratusz.

mat. WAPA

Projekt budowlany ma powstać w ciągu roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czwarty krąg będzie gotowy do 2022 roku.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor