Podróże 2 lut 2020 | Redaktor
Chalkidiki: urok greckich półwyspów [TURYSTYKA]

mat. Alfa Mar

Półwysep Chalcydycki zachwyca słońcem, piaszczystymi plażami, lazurową wodą Morza Egejskiego, wszechobecną zielenią oraz wspaniałymi widokami.

Chalkidiki to lesisty półwysep w regionie Macedonii, z trzema palczastymi, małymi półwyspami o nazwach: Kasandra, Sithonia i Athos, wdzierającymi się w Morze Egejskie na południe od Salonik, jednego z najpiękniejszych greckich miast..

Trzy „palce” półwyspu przypominają charakterystyczny trójząb Posejdona, a każdy z nich jest inny. Chalkidiki to zatem trzy odsłony piękna.

„Gwiezdny pył” na plaży

Kasandra, „palec” wysunięty na zachód, jest najbardziej rozwiniętą turystycznie częścią półwyspu, słynie z pięknych krajobrazów, piaszczystych plaż i cichych zakątków.

Godne uwagi są tutaj miejscowości: Sani ze złotymi plażami i luksusowymi hotelami, Afitos, doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek z rodziną oraz Kriopigi, mała tradycyjna wioska otoczona zielonymi wzgórzami i gajami oliwnymi. Najpiękniejszą, wartą polecenia plażą na Kasandrze jest Giarokavas. To atrakcyjne i oryginalne miejsce. Płytkie, turkusowe morze i plaże z jasnym piaskiem otacza bajeczna laguna.

Sithonia, drugi „palec” półwyspu Chalkidiki, to najbardziej dzika i „rajska” część tego obszaru. Zielony półwysep znany jest z malowniczych zatok, małych portów, piaszczystych i żwirowych plaż. Znajdziemy tu idealne miejsca na spokojny wypoczynek z przyrodą w tle.

mat. Alfa Mar

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Chalkidiki jest Kardi. Znajdziemy tu szeroką główną plażę i kilka mniejszych, malownicze zatoki, a także sporo drzew, w cieniu których można schronić się przed słońcem. Najpopularniejsza plaża Chalkidiki słynie z miałkiego, prawie pudrowego piasku, mieniącego się srebrzystą miką przypominającego gwiezdny pył.

Na górze mnichów

Athos, trzeci, wschodni „palec” półwyspu, to to zarazem jego najbardziej górzysta część, słynąca z tajemniczego państwa mnichów prawosławnych. Dziś Góra Athos formalnie uznana jest za terytorium Grecji, ale w rzeczywistości to jedyna na świecie Niezależna Republika Mnichów, co potwierdza art. 105 greckiej konstytucji.

Pierwszy, wielki monastyr został tu założony w 963 r. przez św. Atanazego z Athosu, który był twórcą całej struktury życia monastycznego. Obecnie na półwyspie znajduje się 20 klasztorów, 17 greckich oraz po jednym serbskim, bułgarskim i rosyjskim oraz liczne pustelnie wzniesione w niedostępnych górach. W czasach świetności Athos zamieszkiwało 20 tys. mnichów, dziś jest ich ok. dwóch tysięcy. Turyści mają tu ograniczony dostęp. Nadal obowiązuje dekret, na którego mocy całkowity zakaz wstępu mają tu kobiety i dzieci, a od mężczyzn wymagane są procedury wizowe.

Góra Athos, święta góra prawosławia, wpisana została na listę UNESCO. Podziwiać ją można jedynie podczas rejsu statkiem.

Historia i nowoczesność

Będąc na Chalkidiki, warto odwiedzić Saloniki, drugie co do wielkości po Atenach miasto Grecji, stolicę regionu Macedonii. Tutaj właśnie znajduje się duży port, łączący Europę z krajami Wschodu. Obecnie to najbardziej europejskie i eleganckie miasto Grecji, nazywane często grecką stolicą mody.

Zobaczymy tu wspaniałe zabytki z czasów rzymskich, tureckich i wczesnochrześcijańskich. Miasto założyli Rzymianie

w 315 roku p.n.e. w 904 r. zostało zdobyte przez Saracenów, w 1430 r. przez Turków, a w 1912 r. stało się częścią Grecji. Do dziś można oglądać ruiny rzymskie – łuk triumfalny oraz pałac Galeriusza, rzymskiego cesarza z IV w., a także bizantyjskie mury obronne. Warto zobaczyć świątynie na planie centralnym, bazylikowym lub łącząe cechy ich obu, powstałe pomiędzy IV a XV wiekiem. Koniecznie trzeba obejrzeć mozaiki Rotundy oraz kościołów św. Demetriusza i Dawida. To arcydzieła sztuki wczesnochrześcijańskiej, prawdziwe perły sztuki sakralnej. Obowiązkowe punkty na mapie miasta to również: stara dzielnica Kastro, Biała Wieża oraz plac Arystotelesa.

mat. Alfa Mar

Szmaragdowe morze, białe plaże i gwarantowana dobra pogoda uczyniły tę część Grecji popularnym miejscem wypoczynku dla turystów z całej Europy. Chalkidiki dostępne jest na sezon 2020 także z wylotem z Gdańska. 

 

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar

Gajowa 43

www.alfamar.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor