POLICJA 997 30 paź 2018 | Redaktor
Wszystkich Świętych na drogach. Policyjna „Akcja Znicz”

fot. materiały KWP w Bydgoszczy

Jak co roku, policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem w czasie Wszystkich Świętych. W ramach ogólnopolskich działań „Bezpieczny weekend - Znicz 2018” bydgoscy funkcjonariusze będą pilnować porządku na drogach. Akcja potrwa od środy (31 października) do niedzieli (4 listopada).

W czwartek (1 listopada) przypada Wszystkich Świętych. Ten dzień to dla większości wyjazd na groby bliskich. Wiąże się to ze wzmożonym ruchem w rejonie cmentarzy, a więc łatwo o kolizje i wypadki. To też czas, kiedy wzrasta liczba pieszych na drogach.

Policja będzie prowadziła ogólnopolską akcję „Bezpieczny weekend – Znicz 2018”, czuwając nad bezpieczeństwem i spokojnym przebiegiem święta na drogach Bydgoszczy i powiatu. Działania rozpoczną się już od środy (31 października) i potrwają do niedzieli (4 listopada). Policję będzie wspierać straż miejska i żandarmeria wojskowa.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Znicz 2017" od piątku (27 października) do czwartku (2 listopada) na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 16 wypadków drogowych, w których 21 osób zostało rannych. Policjanci odnotowali 701 kolizji oraz zatrzymali aż 65 nietrzeźwych kierujących.

W trakcie akcji funkcjonariusze będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. Przede wszystkim policja będzie wyłapywać osoby pod wpływem alkoholu, przekraczające dozwoloną prędkość czy nieustępujące pierwszeństwa przejazdu. Funkcjonariusze sprawdzą również czy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, czy dzieci przewożone są w fotelikach oraz czy w samochodzie nie jest przewożonych zbyt wiele osób. Zwrócą również uwagę na to czy piesi poruszają się prawidłowo.

Policja apeluje, żeby w miarę możliwości korzystać ze środków komunikacji publicznej. Natomiast wybierając samochód kierowcy powinni poruszać się ostrożnie, zgodnie z przepisami ruchu, jednak nie jeżdżąc „na pamięć” ze względu na liczne zmiany w organizacji ruchu. Policja apeluje też, żeby bezwzględne podporządkowywać się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem oraz parkować w wyznaczonych miejscach, pamiętając żeby nie blokować wjazdu lub wyjazdu oraz innych pojazdów.

Natomiast piesi powinni zachować większą ostrożność oraz używać elementów odblaskowych, gdy poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym.

Policja przestrzega również przez zabieraniem ze sobą większej ilości gotówki i kosztowności. Należy pilnować torebek czy saszetek oraz pamiętać o prawidłowym zamknięciu samochodu w czasie postoju.

Czytaj również:

Zmiany w organizacji ruchu przy bydgoskich cmentarzach 

Darmowe przejazdy i linie specjalne. Komunikacja na Wszystkich Świętych 

Źródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor