Polska i Świat 25 wrz 2020 | kd
Swastika zostaje. Mieszkańcy zdecydowali w pięć minut

Miasto Swastyka/Google maps

Od zakończenia II wojny światowej na mieszkańców miasta Swastika leżącego w stanie Nowy York w USA wywierano naciski odnośnie zmiany nazwy. Ta wielu osobom źle się kojarzyła. Mieszkańcy jednak zdecydowali się pozostawić dotychczasową nazwę.

Członkowie Rady Miasta podejmowali decyzję co do zmiany nazwy miasta na specjalnie zwołanej sesji. Decyzja przyszła im z łatwością. W ciagu zaledwie pięciu minut zdecydowali o pozostawieniu dotychczasowej nazwy.

Powody, kierujące radnymi wyjaśni Jon Douglas, pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Miasta Swastika.

- Żałujemy, że osoby spoza tego miejsca, które nie znają historii naszej społeczności, obrażają się, gdy widzą tą nazwę. Dla członków naszej społeczności, które reprezentuje rada, to nazwa, którą wybrali nasi przodkowie – oświadczył Jon Douglass w rozmowie z CNN.

Co warto podkreślić słowo swastyka oznacza dobro i jest tak samo jak symbol swastyki głęboko zakorzenione w kulturze wielu narodów. 

Zmianę nazwy zaproponował nowojorski rowerzysta Michael Alcamo po przejechaniu tego lata obok Swastyki, co zwróciło jego uwagę na tę nazwę. Po odrzuceniu przez radnych jego pomysłu wyraził swoje oburzenie:

- Myślę, że powinno być oczywiste, że miasto powinno zaktualizować swoją nazwę i wybrać nazwę, która nie jest tak obraźliwa dla tak wielu Amerykanów i tak charakterystyczna dla nietolerancji, nienawiśći i tyranii  - powiedział dla Independent.

 

Inf. Independent/CNN

kd Autor