Szokujące dane z początku roku! Ponad 55 tysięcy firm zniknęło z rynku w trzy miesiące

fot. Pixabay
Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2025 roku przedsiębiorcy złożyli ponad 55 tysięcy wniosków o zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kolejne 91,5 tysiąca firm zawiesiło działalność.
Inne z kategorii
Mocne poparcie Dudy i Kaczyńskiego dla Nawrockiego na konwencji w Łodzi
Pierwsze polskie analizy pontyfikatu Franciszka: Kościół wobec dziedzictwa papieża z „peryferii”
Choć w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku to niewielki spadek (1,6%), eksperci nie mają złudzeń: prowadzenie biznesu nadal jest bardzo trudne. Wysokie koszty, skomplikowane przepisy, niepewność związana z reformami – to główne powody, przez które wielu przedsiębiorców woli dać sobie spokój.
– Mimo stabilizacji nie można mówić o realnej poprawie. Przedsiębiorcy chcą konkretów: niższych podatków i prostszych przepisów – mówi mec. Łukasz Goszczyński z kancelarii GKPG.
W kujawsko-pomorskiem więcej firm się zamyka niż otwiera
W aż 12 województwach, w tym kujawsko-pomorskiem, więcej osób zdecydowało się na zamknięcie działalności niż na jej rozpoczęcie. To niepokojący trend, który może odbić się na lokalnych gospodarkach, zwłaszcza w mniejszych miastach i wsiach.
Co ciekawe, więcej firm zawiesza działalność niż likwiduje ją całkowicie. Część z nich to biznesy sezonowe, które wrócą na rynek później. Ale – jak podkreślają eksperci – często zawieszenie to tylko krok w stronę ostatecznego zamknięcia.
– Gdy zawieszenie trwa ponad rok, najczęściej oznacza trwałe wycofanie się z działalności – zauważa Radosław Twarużek z Banku Pekao.
Jest nadzieja? Przedsiębiorcy nie stracili jeszcze całkiem wiary
Choć dane są alarmujące, nastroje wśród drobnych przedsiębiorców nie są tragiczne. Niektórzy wierzą, że lepsze czasy dopiero nadejdą. Potrzebna jest jednak szybka reakcja państwa – uproszczenie przepisów, niższe koszty, bardziej przewidywalna polityka gospodarcza.
Na razie jednak wielu z nich wybiera... etat. Przynajmniej na jakiś czas.
Źródło: MondayNews