Polska i Świat 30 mar 2021 | mk
Zmiany w programie szczepień. Premier: „Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych”

premier Mateusz Morawiecki, kadr z transmisji na Facebooku (Kancelaria Premiera)

Od kwietnia miesięczna liczba szczepień ma się znacznie zwiększyć. Zmiany w programie szczepień zapowiedziano 30 marca, na Stadionie Narodowym.

Do 30 marca w Polsce wykonano 6 mln szczepień, z czego prawie 4 mln pierwszą dawką, a ponad 2 mln - dwiema dawkami. – Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, to od szczepień zależy powrót do funkcjonowania państwa sprzed pandemii.

Realizacja programu szczepień nadal jest uzależniona m.in. od dostępności szczepionek. – Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. Przygotowujemy system na te dostawy – poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk..

Szczepienie m.in. w drive thru

Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach, szpitalach rezerwowych i węzłowych, do pacjentów wyjeżdżały też zespoły szczepiące. W II kwartale będzie można będzie zaszczepić się w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy, aptekach.

Szczepienia będą odbywały się również w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

W I kwartale na szczepienia kwalifikowali lekarze. W kwartale II będą do robić również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Zmiany dotyczące kadry

Do podawania szczepień dopuszczeni zostaną, poza lekarzami, dentystami, pięlęgniarkami, położnymi, ratownikami medycznymi, felczerami, również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Rząd rezygnuje także z konieczności przeprowadzenia badania lekarskiego przed szczepieniem. Podstawą do kwalifikacji do szczepienia będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu; z lekarzem będzie mogła skonsultować się osoba szczepiąca, jeśli coś w kwestionariuszu pacjenta wywoła wątpliwości. 

W marcu uruchomiona została rejestracja dla osób od 60. roku życia. W kwietniu rozpoczną się zapisy dla kolejnych roczników.

12 kwietnia – rocznik 1962,

13 kwietnia – rocznik 1963,

14 kwietnia – rocznik 1964,

15 kwietnia – rocznik 1965,

16 kwietnia – rocznik 1966,

17 kwietnia – rocznik 1967,

19 kwietnia – rocznik 1968,

20 kwietnia – rocznik 1969,

21 kwietnia – rocznik 1970,

22 kwietnia – rocznik 1971,

23 kwietnia – rocznik 1972

 

Na podstawie: KPRM - Twitter, www.gov.pl

mk Autor