112 18 lip 10:08 | ak
Rozbito grupę przestępczą zajmującą się nielegalną dystrybucją tytoniu

fot. KAS

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną dystrybucją tytoniu rozbili funkcjonariusze Kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG). Szacuje się, że podczas 1,5 roku działania grupy, budżet państwa mógł stracić ponad 78 mln zł. Wobec sześciu podejrzanych zastosowano tymczasowy areszt.

Funkcjonariusze zatrzymali siedem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją suszu i krajanki tytoniowej.

Przestępcy czerpali korzyści majątkowe z nielegalnej dystrybucji hurtowych ilości wyrobów akcyzowych w postaci suszu i krajanki tytoniowej. Grupa działała na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. 

Susz tytoniowy nabywany był od rolników uprawiających tytoń, a następnie krojony, pakowany w worki i dystrybuowany na terenie całego kraju. Gdyby nielegalne wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa mógłby stracić ponad 78 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz popełnienia przestępstw karnych skarbowych.

Decyzją sądu sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

źródło: IAS w Bydgoszczy

ak Autor