Sport 26 kwi 2020 | kd
100 lecie Klubu Sportowego Gwiazda Bydgoszcz

mat. gwiazdabydgoszcz.pl

26 kwietnia 1920 roku powstał Klub Sportowy Gwiazda Bydgoszcz. Jest jednym z dwóch najstarszych klubów sportowych w Bydgoszczy.

Klub powstał przy Towarzystwie Terminatorów – sekcji piłki nożnej Polskiego Związku Uczącej się Młodzieży przy parafii Świętej Trójcy. Pierwszym prezesem został Władysław Pazderski. Początkowo jedyną uprawianą dyscypliną była piłka nożna. Piłkarze grali w klasie okręgowej C, a od 1930 w klasie B. Od 1924 roku KS Gwiazda stała się klubem wielosekcyjnym.

Do sukcesów sportowych okresu międzywojennego należały tytuły mistrzów Pomorza juniorów w lekkoatletyce (1932, sztafeta 4 x 200 m), w kajakarstwie (1932, wyścig na 1000 m) oraz piłkarskie mistrzostwo Pomorza juniorów w 1938.

W latach 1927-1929 przy ul. Nakielskiej, ze środków miejskich wybudowano boisko piłkarskie im. Idziego Świtały, które stopniowo rozbudowywano o drewniane trybuny, boiska do siatkówki i koszykówki oraz pawilony dla zawodników. Wybudowano również przystań kajakarską.

Od 1947 roku kontynuowano działalność jako Spółdzielczy KS. W latach 50. stadion przekazano klubowi na własność oraz rozbudowano kompleks sportowy o salę gimnastyczną, siłownię oraz szatnie. W 1955 obok stadionu oddano do użytku kąpielisko, składające się z dwóch basenów z trybuną na 1500 widzów i piętrowym budynkiem z szatniami, biurami, natryskami i barem. Ostatecznie postanowiono stworzyć tu otwarte dla wszystkich kąpielisko miejskie na ok. 3 tys. osób. Wyposażono je m.in. w brodziki dla dzieci, piaskownice, solarium, szatnie i natryski. Basen użytkowany był do 1993 roku i zarządzany przez służby miejskie.

Z okazji 100-lecia powstania klubu Zarząd Sekcji Piłki Nożnej złożył życzenia wszystkim związanym z życiem klubu.

Inf. gwiazdabydgoszcz.pl

kd Autor