Sport 7 maj 13:43 | Redaktor
Bydgoscy tenisiści pomagają Światłowni!

10 maja bydgoscy miłośnicy tenisa podczas balu charytatywnego zlicytują rakietę tenisową z podpisem Agnieszki Radwańskiej. Dochód z licytacji przeznaczą na Światłownię. W licytacji można brać udział zdalnie, nawet nie będąc na balu.

Bydgoska Światłownia to niezwykłe miejsce. To kawiarnia muzyczna, którą kieruje niewidomy były dziennikarz Grzegorz Dudziński. Pracują tu wyłącznie osoby niepełnosprawne. Działają tak, że ci sprawni mogą im tylko pozazdrościć! W Światłowni regularnie w każdym tygodniu są koncerty na żywo, głównie z kręgu poezji śpiewanej, bluesa, szanty, piosenki  autorskiej. Tak wielką ilością koncertów nie może poszczycić się żaden klub w Bydgoszczy, żadna placówka kultury oficjalnej. Co najdziwniejsze – Światłownia nie ma stałych dotacji na swoją działalność!
 
Światłownia pomaga osobom niewidomym i niedowidzącym. Pozbawiony wzroku człowiek zawsze znajdzie tu pomoc i dobrą radę. Jeżeli trzeba niewidomy szef Światłowni wyszuka potrzebujące mu odpowiednie szkolenie lub sam go przeszkoli. Światłownia prowadzi też telefon zaufania dla osób tracących wzrok. Takie wsparcie jest bardzo ważne, bo nagle niewidzącemu wali się cały świat. W Światłowni po drugiej stronie telefonu siedzi niewidomy, które sam to przeżył i dlatego może zrozumieć.
 
Fundacja Światłownia szkoli też osoby widzące. Prezentacje pn. Instrukcja Obsługi Niewidomego widzieli już uczniowie setek szkół, uczelni, urzędów, a nawet policjanci, strażnicy miejscy czy strażacy.
 
Bydgoscy tenisiści, którzy amatorsko zajmują się tym sportem, postanowili wesprzeć Światłownię. Podczas balu charytatywnego 10 maja zlicytują rakietę tenisową, dzięki której Agnieszka Radwańska wygrywała w najlepszych turniejach. Na rakiecie jest podpis słynnej sportsmenki.
 
Organizatorem akcji jest przyjaciel Światłowni, Maciej Morzyński. Ten bydgoski przedsiębiorca wielokrotnie wspierał działania Światłowni. Współfinansował między innymi prowadzony tu kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy.
– Chętnie włączam się w akcje, które są autentyczne i wnoszą coś dobrego do życia wielu ludzi. Światłownia jest autentyczna i pomogła już wielu niewidomym i niedowidzącym – tłumaczy Maciej Morzyński.
Aukcja rakiety tenisowej z podpisem słynnej Agnieszki Radwańskiej ma wesprzeć Światłownię. Potrzeb jest dużo – od rosnących ciągle kosztów gazu, prądu itd. po wsparcie organizacji dwóch wielkich, ogólnopolskich festiwali, na które w tym roku Ministerstwo Kultury nie przyznało dotacji. Chodzi, oczywiście, o XIX Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego i XIV Festiwal widzących duszą.
– Jestem bardzo wdzięczny Maciejowi, że tak zaangażował się w pomoc Światłowni. To piękny przykład biznesmena, który potrafi patrzeć sercem. To niezwykle rzadkie zjawisko dzisiejszym zabieganym świecie – mówi Grzegorz Dudziński, prezes Światłowni. kontakt z organizatorem licytacji Maciejem Morzyńskim:600 930 871.
 
Organizowane przez Światłownię festiwale można wesprzeć na zrzutkach:
 
 
 
Grzegorz Dudziński
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor