Sport 14 maj 2020 | Krzysztof Drozdowski
Gollob i Boniek złożyli życzenia z okazji 100-lecia Polonii Bydgoszcz [VIDEO]

kadr z filmu/youtube

14 maja 2020 roku przypada setna rocznica powstania klubu sportowego Polonia Bydgoszcz. Z tej okazji osobistosci świata sportu składają klubowi specjalne życzenia.

W celu krzewienia polskości na terenach, które powróciły do Polski w 1920 r. jeden z powstańców wielkopolskich Edmund Szyc założył w Bydgoszczy klub sportowy Polonia. Klub został powołany 14 maja 1920 r., rejestracja nastąpiła 29 września.

Z biegiem lat klub rozrastał się o kolejne sekcje. Od 1926 roku rozpoczęły działalność sekcje lekkoatletyczna oraz boksu, od 1928 r. hokeja na lodzie oraz inne.

Cztery lata po powstaniu, klub doczekał się własnego stadionu. 3 sierpnia 1924 r. w obecności ówczesnego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i wojewody wielkopolskiego Adolfa Bnińskiego otwarto obiekt zwany Stadionem Miejskim. W 1935 r. nadano mu  im. Józefa Piłsudskiego.

W trakcie drugiej wojny światowej klub nie prowadził działalności. Również po wojnie przeżywał trudnego chwile. Od 1949 do 1957 roku oficjalnie nie istniał. Ciągłość tradycji udało się zachować jedynie dzięki sportowcom i działaczom pamiętającym o Polonii.

24 maja 1957 na fali popaździernikowej odwilży władze zezwoliły na reaktywację Polonii, pod warunkiem fuzji z Gwardią. Nowy klub przyjał nazwę MKS Polonia. Dopiero w 1962 r. powrócono do nazwy BKS Polonia, którą w 1974 r. zmieniono na GKS Polonia.

W 1990 r. klub wyszedł spod resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i został przejęty przez miasto. W 2003 r. nastąpiła likwidacja klubu. Obecnie jego tradycje i barwy reprezentuje Abramczyk Polonia Bydgoszcz.

Z okazji 100-lecia istnienia klubu życzenia złożył żużlowiec Tomasz Gollob, który przez wiele lat z sukcesami reprezentował bydgoskie barwy.

 

Życzenia złożył również Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, podkreślając liczne osiągnięcia Polonii.  

 

mat. polonia.bydgoszcz.pl

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.