Sport 9 sty 15:32 | Redaktor
Robert Lewandowski najlepszym sportowcem Polski 2021 roku

fot. nadesłane

W sobotę (8 stycznia) wieczorem poznaliśmy najlepszego sportowca 2021 roku w Polsce. W głosowaniu kibiców Robert Lewandowski po raz trzeci triumfował na Gali Mistrzów Sportu. Drugie miejsce przypadło Anicie Włodarczyk, która na igrzyskach w Tokio zdobyła trzecie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w rzucie młotem. Plebiscytowe podium uzupełnił najbardziej utytułowany polski żużlowiec Bartosz Zmarzlik.

Zacięty bój o czwarte miejsce stoczyli kolejni mistrzowie olimpijscy z Tokio. Ostatecznie lepszy od Wojciecha Nowickiego okazał się sensacyjny zwycięzca chodu na 50 km Dawid Tomala. Na szóstej pozycji uplasowała się wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk. Poprzednim medalem dla Polski w tej konkurencji był brąz Marii Kwaśniewskiej na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku! Siódme miejsce zajęli mistrzowie olimpijscy w rozgrywanej po raz pierwszy w historii sztafety mieszanej 4x400 metrów: Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski, Dariusz Kowaluk i Kajetan Duszyński. Tuż za nimi znalazły się srebrne medalistki z Tokio - wioślarki: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Dziewiąte miejsce zajęły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, które przywiozły z Tokio po dwa medale – srebrny i brązowy. Dziesiątkę laureatów uzupełnił Tadeusz Michalik, który podobnie jak jego siostra Monika na poprzednich igrzyskach w Rio, przywiózł z Japonii brązowy medal w zapasach klasycznych.

Kapituła 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 przyznała także wyróżnienia w kategoriach dodatkowych. Za Imprezę Roku uznano rozgrywane na Stadionie Śląskim Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli złoty i srebrny medal olimpijski w sztafetach 4x400 metrów – mieszanej i kobiet. Statuetkę Superczempiona odebrał dyskobol Piotr Małachowski, który zakończył w tym roku swoją długą i piękną karierę. Drużyną Roku została ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, rewelacyjny triumfator siatkarskiej Ligi Mistrzów. Statuetkę Czempiona w kategorii Sport bez Barier odebrała multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich Róża Kozakowska. Doceniono też firmy od lat wspierające polski sport - w kategorii Sport i Biznes nagrodę odebrali Daniel Obajtek i Robert Kubica, a w kategorii Od Zawsze ze Sportem doceniono zasługi Totalizatora Sportowego.

Laureaci 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku
 1.    Robert Lewandowski (piłka nożna)
 2.    Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
 3.    Bartosz Zmarzlik (żużel)
 4.    Dawid Tomala (lekkoatletyka)
 5.    Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
 6.    Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
 7.    Sztafeta mieszana 4x400 metrów (lekkoatletyka)
 8.    Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
 9.    Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo) 
 10.    Tadeusz Michalik (zapasy)

***
Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego. Postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Wśród zwycięzców Plebiscytu znaleźli się legendarni polscy atleci tworzący historię światowego sportu – zarówno bohaterowie 20-lecia międzywojennego, jak Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek, jak i współcześni herosi sportowych aren z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Robertem Lewandowskim, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem i Bartoszem Zmarzlikiem na czele. Plebiscyt Przeglądu Sportowego i Polsatu jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie – zaledwie rok wcześniej szwedzki dziennik Svenska Dagbladet zaczął przyznawać nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi roku. Nagrody te przyznawane są nieprzerwanie od 1925 roku.

W tym roku głosowanie odbywało się za pomocą tradycyjnych kuponów publikowanych w „Przeglądzie Sportowym” oraz w wybranych wydaniach dziennika „Fakt” i „Fakt TV”, poprzez strony organizatorów (plebiscyt.przegladsportowy.pl i polsatsport.pl), a także SMS-y. Ostateczna kolejność dziesiątki najlepszych sportowców Polski 2021 roku została ustalona w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu.

 

informacja prasowa: polsat sport

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor