Sport 23 lis 14:18 | Jakub Korpalski
Szachowy Superpuchar Polski odbędzie się w Bydgoszczy!

fot. ilustracyjna/Anna Kopeć (archiwum)

W sobotę (27 listopada) w Bydgoszczy w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się rywalizacja w ramach szachowego Superpuchar Polski. Walczyć o niego będą arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek.

Bydgoszcz po raz kolejny będzie gospodarzem wielkiej szachowej imprezy. Od 28 kwietnia do 8 maja trwały tutaj mistrzostwa Polski, a już 27 listopada odbędzie się Superpuchar Polski. Rywalizować w nim będą arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.

Poniżej przybliżamy sylwetki obu zawodników.

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda osiągnął 6 sierpnia 2021 roku prawdopodobnie największe osiągnięcie w całej historii polskich szachów. Wygrał on szachowy Puchar Świata, elitarny turniej, w którym brała czołówka światowych szachów. Polski zawodnik w półfinale pokonał najlepszego szachistę świata i aktualnego mistrza świata, Magnusa Carlsena.W finale zwyciężył z Rosjaninem Sergiejem Karjakinem – pretendentem do tytułu Mistrza Świata z 2016 roku. Zwycięstwo w tym turnieju zagwarantowało Dudzie miejsce w Turnieju Kandydatów. Zwycięzcy tych zawodów przysługuje prawo do gry z Mistrzem Świata o ten tytuł. Aktualnie Jan-Krzysztof Duda, według rankingu FIDE, jest 14. najlepszym zawodnikiem świata i najlepszym zawodnikiem w Polsce.

Arcymistrz Radosław Wojtaszek w 2021 roku wygrał Mistrzostwa Polski w Szachy po raz czwarty. Na naszej stronie można przeczytać wywiad przeprowadzony z nim podczas tej imprezy. Przez wiele lat Wojtaszek był najlepszym szachistą w Polsce i utrzymywał się w czółówce 50 najlepszych szachistów świata. Pełnił także rolę sekundanta mistrza świata z lat 2007-2013, Viswanathana Ananda. Według rankingu FIDE, Radosław Wojtaszek jest 38. najlepszym szachistą świata i drugim po Dudzie najlepszym szachistą Polski.

Walka o Superpuchar odbędzie się w następujących kontrolach czasowych: dwie partie 3+2 (minuty dla zawodnika + doliczany czas za każde posunięcie), dwie partie 5+3 oraz dwie partie 10+3. W przypadku remisu, zwycięzce wyłoni partia typu Armagedon (białe mają 5 minut, czarne 4, ale do wygranej całego meczu potrzebny im jest tylko remis). Dzięki szybszej kontroli czasowej, mecz będzie ciekawszy dla widzów. Nadal można kupić bilety; cały dochód z Superpucharu przeznaczony zostanie na cele charytatywne. Transmisja na żywo będzie dostępna na kanale YouTube PZSzach oraz w stacji Polsat Sport. Zawody organizuje klub szachowy Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz i Instytut De Republica.

Honorowym patronem wydarzenia jest minister Łukasz Schreiber.

Jakub Korpalski

Jakub Korpalski Autor

Student ekonomii. Zainteresowania to: muzyka, sport i świat cyberprzestrzeni.