Planujesz wypożyczenie samochodu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy
fot. ilustracyjna (nadesłane)
Tanie linie lotnicze zmieniły nieodwracalnie zwyczaje podróżowania Polaków. Ruszyliśmy się ze swoich domów, dolatujemy za niewielkie pieniądze do każdego zakątka Europy. Jeszcze do niedawna wystarczał nam lot do turystycznej miejscowości i kilkudniowe zwiedzanie.
Inne z kategorii
Jakie udogodnienia mieszkań są obecnie standardem? Odpowiadamy!
Wysiew aksamitek. Kiedy rozpocząć, aby uzyskać najpiękniejsze kwiaty? [REKLAMA]
Teraz, ponieważ nauczyliśmy się też wracać wielokrotnie w te same miejsca, szukamy nowych wrażeń turystycznych. Zasmakowaliśmy więc w wyprawach złożonych z kilku środków lokomocji, przede wszystkim samolotu i samochodu, który chętnie wypożyczamy jeszcze na lotnisku przylotu.
Różne pojazdy na różne potrzeby
Zwiększająca się wciąż liczba chętnych do łączonego podróżowania, spowodowała wysyp firm zajmujących się wypożyczaniem aut. Część z nich to sieci sięgające większości dużych miast w Europie i w Polsce, tak jak CarFree - wypożyczalnia samochodów w Bydgoszczy. Ich logistyka i procedury zapewniają przejrzyste reguły wypożyczenia, dlatego wypożyczający również czuje się bezpiecznie.
Jeśli planujemy wypożyczenie samochodu, przede wszystkim zastanówmy się, jaki pojazd będzie nam potrzebny. Do wyboru mamy auta każdej klasy, więc wybór powinien być zależny głównie od celu - inny samochód sprawdzi się podczas rodzinnej podróży po kraju, a inny podczas weekendowego wypadu z przyjaciółmi.
Gdy wiemy już, jaki pojazd pomoże nam w realizacji planów, warto go zarezerwować - dostępność konkretnych modeli w wybranej wypożyczalni może się zmieniać z dnia na dzień. Ponadto w przypadku CarFree wcześniejsza rezerwacja online łączy się z możliwymi promocjami i rabatami.
Zanim podpiszemy umowę wypożyczenia auta
Gdy już dotrzemy do wypożyczalni, powinniśmy mieć ze sobą prawo jazdy oraz jeszcze jeden dokument ze zdjęciem (np. paszport.) Zanim przystąpimy do podpisywania umowy - przeczytajmy ją. Niespiesznie, dokładnie i bez pomijania paragrafów.
Podstawową czynnością chroniącą nasze interesy podczas wypożyczania auta jest protokół odbioru samochodu. Przygotowuje się go zwykle razem z pracownikiem wypożyczalni, zawsze w dwóch egzemplarzach, które podpisują obie strony. W protokole powinny zostać zaznaczone wszystkie (nawet te najmniejsze!) uszkodzenia, rysy, wgniecenia. Tutaj zaleca się szczególną ostrożność - może się bowiem zdarzyć, że istniejące, ale niewpisane uszkodzenie karoserii przypisze się właśnie nam przy zdawaniu auta. Zdarza się tak w przypadku nieuczciwych wypożyczalni, a bez wpisania takich informacji w protokół, my zostajemy pozbawieni wszelkich argumentów. Dlatego to powinniśmy w tym momencie wykazać maksimum staranności i domagać się szczegółowych oględzin. Dobrze jest również wykonać kilka zdjęć, które zachowamy do momentu przekazania samochodu.
Wszystkie niezbędne opłaty
Staranne przeczytanie umowy i warunków wypożyczenia powinno w całości załatwić sprawę. Na jakich warunkach wypożyczysz samochód na lotnisku w Bydgoszczy? Kwota widniejąca w cenniku wypożyczalni jest najczęściej wartością bazową, która zmieni się w zależności od składowych całej usługi. Dodatkowe opłaty mogą pochodzić z tytułu ubezpieczenia samochodu, odbioru lub zdania w miejscu innym niż lokacja wypożyczalni, z tytułu kierowcy poniżej 25 roku życia, czasem z powodu wpisanego w dokumenty wypożyczenia drugiego kierowcy.
Regułą przy wypożyczaniu samochodu dla każdego z nas powinno być zawsze: cierpliwość i staranność, a unikniemy niepotrzebnych kłopotów.
Reklama