Styl życia 4 lut 2020 | Redaktor
Programy dla seniorów i ich opiekunów. PCK może pomóc także Tobie

fot. ilustracyjna, Pixabay

Usługi opiekuńcze dla niesamodzielnych osób starszych, opieka „wytchnieniowa”, szkolenia dla opiekunów i wolontariuszy, domowe wizyty instruktażowe, punkty konsultacyjne – to wszystko oferuje Polski Czerwony Krzyż.

Program realizujemy już trzeci rok, prawdopodobnie ostatni – mówi Krzysztof Rębacz, koordynator projektu „Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu”. – Mamy takie cztery główne obszary, w których świadczymy pomoc.

Pomoc dzienna, pomoc sąsiedzka

Pierwszy to usługi dziennej opieki. Program jest przeznaczony dla osób powyżej 60. roku życia, które są niesamodzielne lub niepełnosprawne i mieszkają same, bez pomocy ze strony rodziny.

– To jest pomoc przy codziennych czynnościach, załatwianie spraw w urzędzie, wyjście do apteki, do kościoła, na pocztę, ale też pomoc w czynnościach higienicznych – tłumaczy koordynator. Obecnie z ramienia PCK w regionie działa 36 opiekunów, którzy pomagają średnio pięciu osobom.

– Drugi komponent to usługi pomocy sąsiedzkiej, którą świadczymy w wybranych miastach naszego województwa. Zasada jest taka, że sąsiad pomaga sąsiadowi – wyjaśnia. Taki „sąsiad” zostaje zatrudniony przez organizację i pracuje średnio 40 h/miesiąc.

Ponadto PCK wspiera opiekunów faktycznych w postaci pomocy „wytchnieniowej” oraz wolontariatu opiekuńczego – między innymi w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku działa ok. 80 wolontariuszy, którzy pomagają w codziennych czynnościach.

Wytchnienie: PCK zastąpi Cię na kilka godzin

Wsparcie organizacji jest rozchwtywane. Obecnie w programie „dziennej opieki” wszystkie miejsca są zajęte. – Stworzona została lista rezerwowa – mówi Krzysztof Rębacz.

Pomoc mogą jednak uzyskać m.in. opiekunowie osób niesamodzielnych. – Osobom, które na co dzień opiekują się członkami rodziny, możemy zaoferować usługi polityki wytchnieniowej – wyjaśnia.

Opiekun z PCK zastępuje opiekuna faktycznego na kilka godzin, by ten mógł zająć się swoimi sprawami albo po prostu odpocząć. Jak tłumaczy Rębacz, terminy oczekiwania na tę formę pomocy z reguły nie są długie. Aby z niej skorzystać, najlepiej skontaktować się z biurami PCK w poszczególnych miastach.

Organizacja oferuje także wizyty instruktażowe. W zależności od miejscowości możliwe jest skorzystanie z usług pielęgniarki, psychologa, dietetyka czy rehabilitanta.

Aktywizowanie, podnoszenie umiejętności

Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych dla niesamodzielnych osób starszych oraz podnoszenie umiejętności opiekunów faktycznych. – Ważne jest to, że opiekunowie starają się aktywizować seniorów – mówi koordynator. – Celem naszego projektu jest także to, żeby opóźnić wycofanie się z życia społecznego seniorów – dodaje.

Szczegóły są dostępne na stronie PCK (https://bydgoszcz.pck.pl/). Można tam znaleźć także formularze zgłoszeń dla niesamodzielnej osoby starszej, opiekunów faktycznych oraz wolontariuszy oraz dane kontaktowe do koordynatora projektu.

Klaudia Peplinska, red. 

Projekt pod nazwą „Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu” wspierający seniorów realizowany jest przez Kujawsko-Pomorski Oddział Okręgowy PCK w Bydgoszczy w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor