Rodzicu, możesz stracić ubezpieczenie dla dziecka! ZUS przypomina o ważnym obowiązku

fot. Freepik
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że po zakończeniu nauki przez dziecko lub jego rozpoczęciu pracy, konieczne jest wyrejestrowanie go z dotychczasowego ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jeśli tego nie zrobimy – mogą pojawić się problemy przy korzystaniu z opieki medycznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o tym obowiązku i apeluje: reaguj na zmiany w statusie dziecka!
Inne z kategorii
– W przypadku, gdy rodzic zgłosił dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, a ono zaczęło pracę lub założyło firmę, musi zostać wyrejestrowane jako członek rodziny. O zmianie należy poinformować płatnika składek – wyjaśnia rzeczniczka prasowa ZUS.
To jednak nie wszystko. Jeśli rodzic sam straci pracę, również musi wyrejestrować dziecko z ubezpieczenia. Po znalezieniu nowej – ponownie może je zgłosić, o ile nadal spełnia warunki (np. uczy się i nie ukończyło 26 lat).
WAŻNE: Zgłoszenia (lub wyrejestrowania) należy dokonać w ciągu 7 dni od zmiany sytuacji. W przypadku przedsiębiorców – zgłoszenia dokonuje się samodzielnie przez formularz ZUS ZCNA.
Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłaszać: dzieci własne, dzieci współmałżonka, wnuki (jeśli rodzice nie są ubezpieczeni), dzieci pod opieką prawną lub w rodzinie zastępczej, małżonka oraz wstępnych (np. rodziców, dziadków), jeśli mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym.
Dziecko może być objęte ubezpieczeniem jako członek rodziny:
-
do 18. roku życia,
-
do 26. roku życia – jeśli kontynuuje naukę,
-
bez ograniczeń wiekowych – jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
ZUS apeluje: nie zapomnij zgłosić zmian, bo może się to odbić na zdrowiu – dosłownie. Brak ubezpieczenia oznacza brak dostępu do publicznej opieki zdrowotnej.
Więcej informacji na stronie www.zus.pl lub pod numerem infolinii.
Źródło: ZUS