Styl życia Wczoraj 12:00 | Redaktor
Wakacje nad wodą? Sprawdź, gdzie czuwa 1300 ratowników! Nowoczesny sprzęt, szybka pomoc i bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wakacje nad wodą nie muszą oznaczać ryzyka. W Kujawsko-Pomorskiem rozpoczął się sezon kąpielowy – i wszystko wskazuje na to, że będzie to czas bezpiecznego i komfortowego wypoczynku. Samorząd województwa przeznaczył w tym roku 130 tysięcy złotych na letnie patrole WOPR, a ponad 1300 wyszkolonych ratowników czuwa nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców wypoczywających nad jeziorami, rzekami i zalewami.

Gdzie możesz czuć się bezpiecznie?

Dyżury ratowników pełnione będą m.in. nad Zalewem Włocławskim, jeziorem Gopło, Wisłą, Brdą, Wdą, a także w takich miejscowościach jak Tleń, Borówno, Toruń, Bydgoszcz, Żnin, Brodnica, Tuchola, Solec Kujawski czy Ciechocinek.

Nowoczesny sprzęt i szybka pomoc

Dzięki środkom unijnym (7 mln zł w ramach programu 2021–2027), WOPR dysponuje dziś m.in. nowymi łodziami motorowymi, samochodami, quadami, defibrylatorami i sprzętem do szkoleń. To największy w Polsce projekt wspierający wodne pogotowie ratunkowe.

– To nie tylko kwestia ratowania życia, ale również poczucia bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą – mówi Maciej Banachowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR. – Dzięki wsparciu samorządu i funduszom unijnym mamy sprzęt i ludzi gotowych do działania 24 godziny na dobę.

Zostań bohaterem – pobierz aplikację „Ratunek”

Dodatkową warstwę bezpieczeństwa zapewnia bezpłatna aplikacja „Ratunek”, która w razie zagrożenia umożliwia automatyczne połączenie z numerem alarmowym i precyzyjne przekazanie lokalizacji – nawet z dokładnością do 3 metrów. Nad wodą należy pamiętać o numerze alarmowym: 601 100 100. Połączenia z całego regionu obsługuje Centrum Koordynacji w Kruszwicy, działające przez cały rok.

Tysiąc wyszkolonych ratowników z regionu

W ostatnich latach blisko 1000 mieszkańców regionu ukończyło szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego i kwalifikowanej pierwszej pomocy. To oznacza, że nawet poza kąpieliskami nad wodą można liczyć na szybką reakcję ludzi, którzy potrafią działać w sytuacjach kryzysowych.

Wypoczywaj mądrze!

Bezpieczeństwo nad wodą to efekt współpracy samorządów, ratowników i mieszkańców. Zanim wejdziesz do wody – upewnij się, że kąpielisko jest strzeżone, pobierz aplikację „Ratunek” i zapamiętaj numer alarmowy: 601 100 100. To tylko chwila – a może uratować życie.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->