Region 19 gru 2017 | Redaktor
Gmina w obiektywie [WARSZTATY CZ.2]

fot. Beata Popa

Jak zrobić dobrą fotografię? Jak sprawnie przygotować informację medialną i jak ją poprawnie zilustrować? Jak stworzyć galerię internetową? – to tylko niektóre tematy warsztatów „Gmina w obiektywie” dla przedstawicieli gmin i organizacji pozarządowych.

Warsztaty przygotowała Fundacja Bezpieczny Świat we współpracy z Centrum Promocji i Reklamy ReMedia, wydawcą m.in. „Tygodnika Bydgoskiego”. Uczestnicy szkolenia zajmują się zawodowo lub amatorsko przygotowywaniem materiałów informacyjnych, promocyjnych itp.

Ponieważ słuchacze, którzy zgłosili się na warsztaty, dysponowali niejednolitą wiedzą na temat fotografii oraz posługiwali się różnorodnym sprzętem, w części teoretycznej zostali zapoznani m.in. z różnicami między aparatami lustrzankami a tzw. bezlustrowcami, pojęciem pełnej klatki oraz tzw. crop (pojęcie to oznacza współczynnik określający stosunek wymiaru sensora światłoczułego do wymiarów tzw. pełnej klatki – tj. filmu 35 mm stosowanego w aparatach małoobrazkowych). Marcin Kwaśniewski, fotograf CPiR „ReMedia”, zaprezentował uczestnikom szkolenia wiele typów obiektywów i wpływ ich doboru na jakość wykonywanych fotografii. Z dużym zainteresowaniem przyjęta została część warsztatów dotycząca filtrów i ich praktycznego zastosowania. Słuchacze mogli zapoznać się z działaniem filtrów optycznych na obiektyw (polaryzacyjnych, UV) oraz cyfrowych – np. połówkowego – ściemnianie nieba itd.

Słuchacze mieli też okazję zapoznać się z meandrami wywoływania plików RAW oraz różnicami między RAW a JPG. Zostali zapoznani też z fotoedycją na warstwach w Photoshopie (fotomontaż, multiplikacja, wyciąganie cieni, kolorystyka itd.). Dowiedzieli się, jakie są wymagane rozdzielczości plików do Internetu lub druku oraz czym są przestrzenie barwne RGB oraz konwersja na CMYK.

Uczestnicy warsztatów w części teoretycznej mieli też możliwość zapoznania się ze sposobami publikowania informacji, tworzenia galerii internetowych oraz doborem fotografii do materiałów redakcyjnych zarówno w Internecie, jak i w wydawnictwach papierowych. Bardzo ważnym elementem tej fazy szkolenia było m.in. kadrowanie zdjęć w celu wydobycia najważniejszych treści pod kątem publikacji oraz budowa kompozycji z większej liczby fotografii w celu uwypuklenia przekazu medialnego.

Przed wyjściem na ćwiczenia w plenerze słuchacze zostali zapoznani z kilkoma sposobami, które ułatwiają uzyskanie pożądanych efektów podczas fotografowania w terenie, takimi jak: doświetlanie błyskiem czy użycie blendy.

Nad Kanałem Bydgoskim mieli za zadanie wykonanie zdjęć krajobrazu oraz ujęcie sylwetki ludzkiej w naturze. – Podczas zajęć plenerowych zebraliśmy bardzo bogaty materiał do analizy – podkreśla Anna Kopeć, fotoreporter „Tygodnika Bydgoskiego”.

Słuchacze otrzymali też szczegółową informację o sposobach przesyłania plików na odległość, zwłaszcza takich, które ze względu na jakość, a co za tym idzie ciężar plików, nie nadają się do wysyłania tradycyjną pocztą e-mail.

– Cieszy to, że uczestnicy mieli bardzo dużo pytań z zakresu fotografii i edycji – dodaje Kwaśniewski.

Jury konkursowe oceniło prace wykonane przez uczestników warsztatów. Publikujemy wyróżnione, które wykonali Agnieszka Iwańska, Andrzej Pasek, Anna Jaroć, Beata Popa, Bożena Sas, Maciej Łopatto i Róża Grzempa. Gratulujemy wyróżnionym.

  

Warsztaty „Gmina w obiektywie” – zadanie jest finansowane ze środków Powiatu Bydgoskiego

red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor