Wydarzenia 10 sty 17:31 | Redaktor
100 mil pod żaglami

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Stopy wody pod kilem! – tego najczęściej życzy się żeglarzom wyruszającym w daleki rejs. Trzydzieścioro sześcioro uczniów i absolwentów kujawsko-pomorskich szkół średnich, stypendystów marszałka województwa, weźmie udział w ufundowanym przez samorząd województwa rejsie żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Dziś (10 stycznia) spotkał się z nimi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

- Cieszę się, że za kilka dni rozpoczniecie przygodę wyruszając w rejs z Nicei do Genui. Życzę wam wielu przeżyć i wrażeń – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Decyzję o wyczarterowaniu Pogorii podjął marszałek Piotr Całbecki. W rejsie wezmą udział najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczniowie, którzy są beneficjentami marszałkowskich programów stypendialnych „Prymus Pomorza i Kujaw”, „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”, a także przedstawiciele młodzieżowych środowisk harcerskich, szkół mundurowych oraz formacji ratownictwa wodnego.

 

Z młodzieżą popłynie dwójka nauczycieli wyróżnionych w konkursie Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji 2023, a także dwóch koordynatorów astrobaz, którzy w trakcie rejsu przeprowadzą zajęcia z obserwacji astronomicznych.

 

Rejs jest nie tylko nagrodą dla najlepszych stypendystów marszałka, ale też okazją do zdobycia przez nich nowych umiejętności. Jego uczestnicy będą przygotowywać posiłki, zwijać żagle i pełnić wachty. Żaglowiec wypłynie z portu w Nicei 13 stycznia. Wyjście z portu poprzedzi szkolenie załogi. Po ośmiu dniach rejsu po Morzu Śródziemnym okręt dobije do Genui, a załoga 21 stycznia wróci do Torunia.

 

Żaglowiec Pogoria został zbudowany w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, jest trójmasztową barkentyną. Ma 47 metrów długości. Maszty żaglowca sięgają 33 metrów. Całkowita powierzchnia żagli wynosi 830 metrów kwadratowych. Statek wyposażony jest także w silnik o mocy 347 koni mechanicznych.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor