110-latka zakażona koronawirusem jest już ozdrowieńcem
fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP, archiwum
Elżbieta Rogala, najstarsza osoba należąca do grona rówieśników Niepodległej, która w tym roku ukończy 110 lat, pokonała koronawirusa. Zakażenie przechodziła łagodnie i jest ozdrowieńcem.
Inne z kategorii
Weekendowe atrakcje w Bydgoszczy. Zobaczcie gdzie warto się wybrać [ZAPOWIEDZI]
Nowa przestrzeń dla przedsiębiorców w Bydgoszczy [GALERIA]
Natomiast Aurelia Liwińska, 104-letnia mieszkanka Torunia została właśnie zaszczepiona przeciwko COVID-19. Obie panie należą do grona 162 osób uhonorowanych marszałkowskim medalem przyznawanym najstarszym mieszkańcom województwa.
fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP, archiwum
Nestorka, która w tym roku ukończy 110. lat, dawniej mieszkała w Bydgoszczy. Obecnie jest pensjonariuszką Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, gdzie pokonała chorobę pod opieką sióstr ze Zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego a Pauo.
Pani Elżbieta przyszła na świat 3 listopada 1911 roku w Zamościu. W pierwszych latach jej życia rodzina przeprowadziła się do Krostkowa w województwie wielkopolskim. W listopadzie 1937 roku pani Elżbieta wyszła za mąż za Franciszka, z którym zamieszkali w Bydgoszczy. W ostatnich latach przed wojną mąż pracował w zieleni miejskiej, a pani Elżbieta zajmowała się domem. Pan Franciszek wzięty do niewoli, pracował jako ogrodnik, powrócił w 1943 roku i krótko po wojnie zmarł. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci (syna i dwóch córek). Pani Elżbieta początkowo po wojnie utrzymywała się z renty po mężu, a od 1956 roku rozpoczęła pracę w bydgoskich Zakładach Graficznych im. Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Jagiellońskiej. Pani Elżbieta doczekała się trzech wnuków i 1 jednego prawnuczka.
fot. nadesłane
Natomiast zaszczepiona seniorka Aurelia Liwińska, 104-latka z regionu, przyszła na świat 24 lipca 1917 roku w Kołbanie na Wołyniu. W trakcie drugiej wojny światowej, w 1943 roku przeżyła rzeź wołyńską. Z rodzinnych stron uciekła na teren Generalnego Gubernatorstwa i aż do upadku Powstania Warszawskiego przebywała w znajdującej się pod stolicą Kobyłce. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Iwicznej (województwo mazowieckie). Na Mazowszu małżonkowie wspólnie prowadzili gospodarstwo i niewielki hotel. Po śmierci męża, w 1988 roku seniorka przeniosła się do Torunia i zamieszkałą z córką. Doczekała się czworga dzieci oraz dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt.
Na podstawie: UMWK-P