Wydarzenia 14 maj 2022 | mk
110. urodziny bydgoskiego „mechanika”! Świętowali uczniowie i absolwenci [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Gala w Operze Nova, przemarsz, uroczystości w szkole to część wydarzeń, jakie odbyły się w sobotę (14 maja) z okazji jubileuszu Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. F. Siemiradzkiego w Bydgoszczy.

Szkoła przy dzisiejszej ul. Świętej Trójcy 37 zaczęła funkcjonować w 1911 roku. Początkowo w ukończonym w 1910 roku gmachu mieściła się Królewsko-Pruska Szkoła Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego, kształcąca architektów i rzemieślników artystycznych, malarzy dekoracyjnych, rzeźbiarzy, tkaczy.

Po włączeniu Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego w 1920 roku działalność kontynuowała tu Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego, wkrótce jednak profil z artystycznego zmieniono na techniczny. W szkole, od 1923 roku noszącej nazwą Państwowej Szkoły Przemysłowej, utworzono dwa wydziały: techniczny, kształcący techników rolników oraz rzemiosła artystycznego, kształcący stolarzy i ślusarzy artystycznych. W latach 1926–1931 w gmachu przy ul. Świętej Trójcy istniała także Cywilna Szkoła Mechaników Lotniczych, traktowana jako wydział.

W czasie okupacji niemieckiej w budynku siedzibę miała policja. Po wojnie działalność zainaugurowała Państwowa Szkoła Techniczna. Funkcjonowało tu: gimnazjum mechaniczne, elektryczne i chemiczne. Później w szkole otwierano m.in. kierunki: chemiczny, gazowniczy, mierniczy, radiowo-telewizyjny, elektroniczny, geodezyjny, urządzeń pokładowych i osprzętu lotniczego, budowy i eksploatacji samolotów, żeglugi śródlądowej i wiele innych. W latach 1951–1975 nosiła nazwę Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, a następnie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1. W 1989 roku patronem placówki został jego wieloletni dyrektor inż. Franciszek Siemiradzki. 

Uroczystości z okazji 110 lat istnienia szkoły rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie odbyła się uroczysta gala w Operze Nova z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych. 

fot. nadesłane

Następnie uczestnicy obchodów przeszli na Stary Rynek, by złożyć wieńce pod pomnikiem Walki i Męczeństwa. Stąd w pochodzie udali się do gmachu szkoły, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości, m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Bydgoskiej”, obecnie mającego siedzibę właśnie w „mechaniku”.

Obchody wieńczy rozpoczęty o godz. 18.00 bal absolwentów w Hotelu Park.

W przyszłym roku szkolnym placówka ma kształcić w następujących oddziałach:
Technikum mechaniczne – technik informatyk, technik programista, technik mechatronik, technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego, funkcjonują także trzy klasy mistrzostwa sportowego wielozawodowe (wioślarstwo, piłka nożna, koszykówka);
Branżowa szkoła I stopnia – zawód mechatronik.

Zdjęcia, o ile nie podpisano inaczej: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor