Wydarzenia 18 mar 2018 | Redaktor
37. rocznica Bydgoskiego Marca

mat. FP

19 marca 1981 roku funkcjonariusze ZOMO pobili działaczy „Solidarności” w sali sesyjnej ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 12.00.

W samo południe delegacje władz wojewódzkich, samorządowych i związków zawodowych złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 roku – Dworcowa 87. O godz. 13.00 zaś odbędzie się Msza św. Pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej bp. Jana Tyrawy w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy pl. Wolności.

Z kolei o 14.15 odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, a o godz. 14.30 zaplanowano uroczystość nadania sali konferencyjnej w urzędzie imienia Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Na obchody zapraszają:

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogadnowicz

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Janusz Walczak

Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszczek Walczak

Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Jacek Żurawski

Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska

 

 


Obchody zakończy koncert w Filharmonii Pomorskiej, w którym usłyszymy utwory z legendarnego spektaklu „Kolęda nocka” Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego w opracowaniu muzycznym Adama Lemańczyka.

wystąpią:

Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis

Małgorzata Chruściel, Tadeusz Seibert – śpiew

Adam Lemańczyk - kier. muzyczne

Zespół Wokalny

Kolęda Nocka powstała jako hołd dla ludzi „Solidarności", jej prapremiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 18 XII 1980. Spektakl został zdjęty wraz z wprowadzeniem stanu wojennego. Jego uwspółcześniona wersja powróciła na afisze po 30 latach i została wystawiona 13 grudnia 2011. W Filharmonii usłyszymy Kolędę Nockę w opracowaniu muzycznym i pod kierownictwem Adama Lemańczyka - pianisty, klawiszowca, akompaniatora, absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (w klasie Krzysztofa Herdzina), w której obecnie jest pracownikiem Katedry Jazzu.

Małgorzata Chruściel - dyplom wokalistyki jazzowej obroniła w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy aktorka Teatru Muzycznego w Poznaniu, Krakowskiego Teatru VARIETE;

Tadeusz Seibert – także absolwent wydziału jazzu bydgoskiej akademii, śpiewający aktor i jeden z czołowych głosów VARIETE, wokalista w doskonale ocenionym zespole Trabanda, na swoim koncie ma współpracę m. in. z Januszem Józefowiczem.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor