40 lat temu zarejestrowano rolniczą „Solidarność”. Obchody w regionie [RELACJA, ZDJĘCIA]
fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
W Inowrocławiu, Toruniu i Łubiance 12 maja odbyły się uroczystości w rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Do legalizacji związku doprowadziły strajki, w wyniku których władze przystały na tzw. porozumienie bydgoskie.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Podczas obchodów w Inowrocławiu odsłonięto tablicę poświęconą strajkowi rolników z 16 kwietnia 1981 roku. Protest był gestem solidarności ze strajkiem od 16 marca trwającym w Bydgoszczy. Tablicę umieszczona na fasadzie budynku Banku Spółdzielczego przy ulicy Solankowej 11 – dawnej siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
W przemówieniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wskazał, że protest w Inowroclawiu przyczynił się do wznowienia rozmów na linii rząd – ogólnopolski Komitet Strajkowy NSZZ RI „Solidarność”. – Wśród strajkujących był Piotr Bartoszcze, później jeden z sygnatariuszy porozumienia bydgoskiego, które otworzyło drogę do rejestracji rolniczej „Solidarności”. Dziś wiemy, że Piotr oddał życie za sprawę chłopską, za Polskę, zamordowany w lutym 1984 roku – mówił wojewoda.
fot. K-PUW
W uroczystości uczestniczyli również: Michał Leszczyc Grabianka, który brał udział w strajkach rzeszowskich, inicjator upamiętnienia NSZZ RI i przywódca protestu w Inowrocławiu Mieczysław Wójcik, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Toruńsko-Włocławskiego Tomasz Jeziorek.
Wspólne upamiętnienie zasłużonych
W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu marszałek Piotr Całbecki i prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Wojciech Wysota podpisali list intencyjny w sprawie współpracy samorządu województwa i UMK w ramach Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL. Od teraz mają wspólnie działać na rzecz upamiętnienia bohaterów rolniczej „Solidarności”. W uroczystości wziął udział także dyrektor Centrum, prof. Wojciech Polak.
fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWK-P
Pamiątkową tablicę z okazji rocznicy na ścianie gmachu Urzędu Marszałkowskiego odsłonili marszałek Całbecki, były wicemarszałek senatu RP Jan Wyrowiński, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, prorektor UMK prof. Wojciech Wysota i współtwórca NSZZ IR „Solidarność” Michał Grabianka. Tablicę sfinansowano ze środków samorządu województwa, jej autorem jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.
fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWK-P
Przed urzędem otwarto również wystawę plenerową „40 lat Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” w województwie toruńskim 1981–2021”, przygotowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Msza święta w Łubiance
Obchody odbyły się także w Łubiance. W kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp toruńskiego Wiesława Śmigla, odsłonięto rownież tablicę okolicznościową. Wojewoda wręczył Nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Michałowi Leszczycowi Grabiance; wcześniej Medalem Wojewody Kujawsko–Pomorskiego uhonorował lidera protestu w Inowrocławiu Mieczysława Wójcika. Okolicznościowe medale osobom zasłużonym wręczył także marszałek województwa Piotr Całebecki.
fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P
W drodze do Łubianki, na granicy administracyjnej Torunia i gminy Łubianka, odsłonięto tablicę z nazwą odcinka drogi wojewódzkiej nr 533, upamiętniającą rolniczą „Solidarność”.
fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P
O historii strajku chłopskiego w Bydgoszczy, który doprowadził do rejestracji roliniczej „Solidarności” czytaj:
Rolniczy protest na Dworcowej. Władze grały na zwłokę
Na podstawie komunikatów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego