Wydarzenia 30 paź 2017 | Redaktor
95 milionów dla najlepszych uczelni. Wśród nich UKW

Jarosław Gowin/ fot. Anna Kopeć

13 polskich uczelni zostało nagrodzonych na wniosek ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina sumą 95 mln złotych. Środki trafią do tych szkół wyższych, które poprawiły swój poziom naukowy i zdobyły wyższe kategorie naukowe. Wśród wyróżnionych uczelni znalazł się Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

– Premier Morawiecki zdecydował się jeszcze w tegorocznym budżecie znaleźć dodatkową kwotę blisko 100 mln złotych, które zostaną rozdzielone pomiędzy grupy uczelni, które – jeżeli chodzi o poprzedni algorytm finansowy, dotyczący liczby studentów – straciły, ale równocześnie zdecydowanie poprawiły wyniki badań naukowych – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – To sposób, by docenić i dowartościować te uczelnie, które stawiają na wysoki poziom badań naukowych, a w przypadku uczelni technicznych – także na wdrożenia przemysłowe bądź gospodarcze – podkreśla wicepremier Gowin.

Premię za dobre wyniki w nauce otrzymają te uczelnie, które według Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) osiągnęły poprawę jakości naukowej w stosunku do zeszłego roku. Dodatkowe środki otrzymają zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne prowadzone przez kościoły oraz związki wyznaniowe finansowane z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Wśród wyróżnionych szkół wyższych, oprócz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego znalazły się: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechnika Lubelska, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor