Wydarzenia 6 sie 2018 | Redaktor
Akt erekcyjny znaleziony pod pomnikiem. O czym mówi?

fot. Anna Kopeć

W zeszłym tygodniu przenoszono pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Stoi on teraz w rogu rynku przy północnej pierzei. W czasie przenosin znaleziono akt erekcyjny monumentu.

W czasie przenosin pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej budowlańcy znaleźli akt erekcyjny, pochodzący z 1969 roku. Umieszczono go pod monumentem, gdy ustawiono go na Starym Rynku.

– Akt erekcyjny znajdował się w rdzeniu pomnika. W trakcie przenosin został on zeskanowany i ponownie schowany w to samo miejsce. Trudno przypisywać mu wartość zabytkową. Symboliczny dokument pochodzi z 1969 roku. Historia budowy pomnika jest bardzo dobrze udokumentowana i akt nie przynosi żadnych nowych wiadomości – mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Poniżej przedstawiamy treść aktu erekcyjnego.

„Działo się to w roku XXV-lecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Bydgoszczy na Starym Rynku, gdy I Sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR był Władysław Gomułka, Przewodniczącym Rady Państwa PRL Marian Spychalski, Premierem Rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Józef Cyrankiewicz, I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR Józef Majchrzak, Przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Aleksander Schmidt, I Sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR Ryszard Dobiszewski, a Przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Kazimierz Maludziński.

Dla pamięci przyszłych pokoleń, w jubileuszową rocznicę powstania Polski Ludowej wmurowano ten akt w miejscu, gdzie stanie Pomnik Walki i Męczeństwa Społeczeństwa Bydgoszczy i Ziemi Bydgoskiej w latach okupacji hitlerowskiej, na budowę którego świadczyło społeczeństwo Bydgoszczy i województwa bydgoskiego oraz Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa w Warszawie.

Projektantem pomnika był artysta rzeźbiarz Franciszek Masiak ze stołecznego miasta Warszawy.

Obecni przedstawiciele województwa bydgoskiego i miasta Bydgoszczy, władz partyjnych i organizacji społecznych składają swe podpisy dla upamiętnienia tego wydarzenia mającego miejsce w dwudziestą piątą rocznicę Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i trzydziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej”.

Pod aktem podpisali się przedstawiciele ówczesnej władzy oraz bydgoskich zakładów pracy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor