Wydarzenia 13 sie 2020 | kd
Będzie kara za nazwanie kogoś Murzynem?

fot. il. pixabay

Rada Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk otrzymała list "z prośbą o opinię na temat pejoratywizacji rzeczownika Murzyn".

Do Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk wpłynął list z prośbą o ustalenie czy używanie słowa "Murzyn" nie jest obraźliwe. 

- Od pewnego czasu jestem nagminnie atakowany (głównie w Internecie) za to, iż uważam, że słowo Murzyn nie ma pejoratywnego znaczenia. Grono głównie obcokrajowców mieszkających w Polsce rozpoczęło specjalną akcję w sieci pod hasztagiem #dontcallmemurzyn, która ma na celu napiętnowywanie oraz wywieranie presji na Polaków, którzy tak jak ja uważają, że to słowo nie jest obrazliwe - można przeczytać w liście.

Do tematu podszedł językoznawca Uniwersytetu Warszawskiego  dr hab. Marek Łaziński. Przygotował swoja opinie na temat użycia słów "Murzyn" i "Murzynka". Według jego opinii - Słowo Murzyn było niegdyś neutralne, a w każdym razie najlepsze z możliwych, można znaleźć bez trudu neutralne i pozytywne konteksty tego rzeczownika, a osoby, które używały go w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, nie mają w żadnym razie powodu do wyrzutów sumienia. Jednak słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej. Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne. 

Językoznawca podkreśla, że

- W wielu kontekstach słowo Murzyn było i jest używane niepotrzebnie. Określa nie narodowość ani pochodzenie geograficzne, tylko kolor skóry, a ta cecha podobnie jak kolor włosów, wzrost, typ figury nie musi być istotna w opisie człowieka. Słowo Murzyn w podmiocie zdania zastępuje nam słowo podstawowe człowiek czy mężczyzna (Murzynka zastępuje słowo kobieta), zmusza nas do wskazania cechy fizycznej, która mogłaby pozostać nienazwana, gdyby była przymiotnikiem. Łatwiej powiedzieć po prostu człowiek zamiast czarnoskóry człowiek niż zastąpić słowo Murzyn innym.

Jeśli na najbliższym posiedzeniu Rady Języka Polskiego zostanie przegłosowana opinia wystawiona przez dr Łazińskiego, to oficjalnie w Polsce używanie tego zwrotu będzie nieodpowiednie do okreslania koloru skóry.

 

 

Inf. rjp.pan.pl

kd Autor