Bomba Rejewskiego w Muzeum Bletchley Park
Wydarzenia
26 mar 2018
| Redaktor

Książę Kentu na otwarciu wystawy/ fot. MSZ
Z jaką siłą wybucha bomba Rejewskiego? Otóż bomba Rejewskiego nie wybucha. I nie jest to wynik jakiegokolwiek błędu. Bomba Rejewskiego to nazwa maszyny do odczytywania szyfrów
Inne z kategorii
Seniorzy wracają do pracy. Liczba pracujących emerytów rośnie
Wydarzenia
1 kwi 10:25
800 plus: już 3 miliony wniosków na nowy okres. Co to mówi o kondycji programu?
Wydarzenia
31 mar 13:29
Dziś zapewne armie do odczytywania szyfrów używają komputerów. Jednak pierwszy na świecie komputer we współczesnym rozumieniu tego słowa, ENIAC, powstał w latach 1943–1946 i składał się z 18 tys. lamp elektronowych, 1500 przekaźników, ważył 30 ton i miał wymiary 15 na 9 metrów. A szyfry odczytywało się za pomocą maszyn... mechanicznych, których sercem były wirniki. Zależnie od ustawienia bębenków zapalały się lampki z odpowiednimi literami. Za pomocą takiej maszyny Rejewski z zespołem odczytywał niemieckie szyfry, między innymi szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, działającej na podobnej zasadzie jak wspomniana bomba.
Replikę takiej bomby Rejewskiego pokazano dziś na wystawie w Muzeum Bletchley Park. Cała wystawa poświęcona jest historii złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i rozwoju maszyn deszyfrujących, czyli własnie bomb kryptologicznych, które w czasie II Wojny Światowej zautomatyzowały proces rozszyfrowywania i umożliwiły odczytywanie niemieckich szyfrogramów na masową skalę.
Wystawę otworzył książę Kentu, Edward Jerzy Mikołaj. W otwarciu wzięli też udział wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, krewna współpracownika Rejewskiego – Henryka Zygalskiego: Anna Zygalska-Cannon, polscy i brytyjscy znawcy historii niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, w tym dr Marek Grajek, historyk GCHQ Tony Comer oraz bratanek brytyjskiego matematyka Alana Turinga – sir Dermot Turing, a także przedstawiciele lokalnych władz, weterani wojenni oraz szefowie Muzeum Bletchley Park, na czele z dyrektorem Iainem Standenem.