Wydarzenia 9 sty 2021 | kd
Brak decyzji w sprawie powrotu dzieci do szkół. Ministerstwo wydało jednak nowe wytyczne

Według dotychczasowego rozporządzenia do 17 stycznia 2021 r. wszyscy uczniowie pozostają w domach. Nie zapadła nadal decyzja czy po tym terminie i zakończeniu ferii zimowych uczniowie wrócą do szkół. ministerstwo opublikowało jednakże dokument w którym przedstawia warunki , których spełnienie musiałoby nastąpić by doszło do otwarcia szkół.

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne sanitarne na wypadek, gdyby zapadła decyzja o powrocie uczniów do szkół. To m.in. stałe grupy uczniów i sale oraz przyporządkowani nauczycieli do klas.

Trwają przygotowania do ewentualnego powrotu najmłodszych uczniów do szkół. Mamy gotowe wytyczne sanitarne, mamy gotowy harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, odbyliśmy szereg rozmów z kuratorami oświaty, Radą Konsultacyjną ds. bezpieczeństwa w edukacji, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia. Wszystko jednak będzie zależało od dziennych wyników zachorowań i ostatecznej decyzji epidemiologów.

- czytamy na stronie ministerstwa edukacji.

W przygotowanym rozporządzeniu czytamy:

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).

  3. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

  4. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły.

Poza tak ogólnymi wytycznymi opublikowane zostały również bardziej szczegółowe, których spełnienie będzie na pewno kłopotliwe dla szkół.

  1. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.

    1. Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:

    • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,

    • korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),

    • korzystania ze stołówki szkolnej,

    • zajęć na boisku.

  2. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

  3. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.

Całość rozporządzenia można znaleźć tutaj.

 

Na podst. Ministerstwo Edukacji i Nauki

kd Autor