Broza bez korków? — rusza budowa długo wyczekiwanej obwodnicy!

fot. Facebook
Rozpoczęła się budowa obwodnicy Brzozy w ciągu drogi krajowej nr 25, realizowana równocześnie z odcinkiem drogi ekspresowej S10 łączącym Bydgoszcz z Toruniem. Inwestycja ma na celu odciążenie miejscowości Brzoza od intensywnego ruchu tranzytowego, który obecnie powoduje znaczne utrudnienia komunikacyjne. Aktualnie wykonawca usuwa korzenie po wyciętym lesie.
Inne z kategorii
Obwodnica rozpoczyna się przy węźle Bydgoszcz Południe na drodze S10 i biegnie nowym śladem omijającym Brzozę od wschodu. W ramach projektu przewidziano budowę dwóch węzłów drogowych: Zielona, zlokalizowanego około kilometr od węzła Bydgoszcz Południe, oraz Brzoza, położonego po drugiej stronie miejscowości. Celem tych rozwiązań jest usprawnienie ruchu i zmniejszenie korków, które są szczególnie uciążliwe w godzinach szczytu.
Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2020 roku, odcinkiem drogi krajowej nr 25 w rejonie Brzozy poruszało się średnio ponad 26 tysięcy pojazdów na dobę, co porównywalne jest z natężeniem ruchu na autostradzie A1 między Toruniem a Ciechocinkiem. Budowa obwodnicy ma na celu przeniesienie ruchu tranzytowego poza centrum miejscowości, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.
Umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy podpisano w maju 2022 roku z firmą Intercor, a wartość kontraktu wynosi 411 milionów złotych. Wykonawca otrzymał pozwolenie na realizację inwestycji (tzw. ZRID) 30 października 2024 roku, co umożliwiło rozpoczęcie prac budowlanych. Obecnie trwają roboty przygotowawcze, takie jak usuwanie korzeni po wyciętych drzewach oraz wyburzenia niezbędnych budynków na trasie planowanej drogi.
Pierwotnie zakładano zakończenie inwestycji w ciągu około roku od rozpoczęcia prac, jednak opóźnienia w procesie wydawania decyzji ZRID, wynoszące ponad osiem miesięcy, wpłynęły na przesunięcie terminu ukończenia obwodnicy. Obecnie przewiduje się, że prace potrwają do trzeciego kwartału 2026 roku.
Budowa obwodnicy Brzozy stanowi istotny element poprawy infrastruktury drogowej w regionie, przyczyniając się do zwiększenia płynności ruchu oraz podniesienia bezpieczeństwa na drogach.
Źródła: bydgoszczwbudowie.pl, obserwatorlogistyczny.pl