Wydarzenia 9 sie 2017 | Michał Jędryka
Bydgoscy harcerze świętują 100-lecie [GALERIA ZDJĘĆ]

Większość obecnych na jubileuszowej Mszy św. harcerzy była członkami bydgoskiej „Siódemki” – najstarszego w mieście, wciąż istniejącego szczepu liczącego 250 osób / fot. Anna Kopeć

We wtorek 8 sierpnia przypadała dokładnie 100 rocznica pierwszej zbiórki harcerskiej w Bydgoszczy. Z tej okazji w bydgoskim kościele św. Trójcy odprawiona została okolicznościowa Msza święta oraz wmurowana została pamiątkowa tablica pamięci.

Mszę odprawił proboszcz kościoła św. Trójcy i wikariusz generalny diecezji bydgoskiej Bronisław Kaczmarek. Licznie stawili się harcerze, obecny był także wnuk założyciela pierwszej drużyny bydgoskiego harcerstwa, Jana Wierzejewskiego. Ten właśnie Wierzejewski mieszkał w Bydgoszczy przy ulicy Chwytowo 6 i 100 lat temu zorganizował w przykościelnej kaplicy spotkanie, w wyniku którego powstała Drużyna Skautowa im. Stanisława Staszica. W ówczesnym spotkaniu i w powołaniu drużyny czynny udział brał także rektor kościoła św. Trójcy (który jeszcze wtedy nie był parafią) ks. Jan Filipiak.

Po Mszy świętej złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową umieszczoną na kamienicy, w której Wierzejewski mieszkał.

Większość obecnych na Mszy harcerzy było członkami bydgoskiej „Siódemki”, najstarszego w mieście, wciąż istniejącego szczepu. Obecna była też komendant Siódemki harcmistrz Dorota Sucharska. Szczep, który dziś liczy około 250 osób, obejmuje swym zasięgiem powiat bydgoski. Drużyny „Siódemki” są między innymi w Łochowie, Białych Błotach, Maksymilianowie i oczywiście w samej Bydgoszczy. W szkołach w Białych Błotach i w Osielsku, a także w Maksymilianowie, szczep ma swoje harcówki, a jego główna siedziba mieści się w gmachu dawnego Technikum Kolejowego (dziś UKW).