Bydgoscy Patrioci zbierają na utrzymanie mogiły zasłużonego fotografa
Zdjęcie Piotra Wiszniewskiego z aukcji allegro
Dowiedzieliśmy się z informacji pozostawionej na pomniku (odnowionym naszym staraniem), iż mogiła ta, z uwagi na brak wniesionej opłaty za miejsce na cmentarzu komunalnym, ma zostać zlikwidowana — czytamy na portalu zrzutka.pl
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Chodzi o grób Piotra Wiszniewskiego, znanego fotografa okresu międzywojennego i powojennego. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmowała fotografia krajoznawcza i dokumentalna, w dużej części obrazująca piękno Bydgoszczy i okolic. Zdjęcia, które zrobił podczas swojego życia stały się swoistą dokumentacją ukazując przemiany wizerunku miasta nad Brdą i jego piękno od lat 20-tych do 60-tych minionego wieku.
W roku 1938 był autorem wystawy indywidualnej w Warszawie, na której zaprezentował ok. 200 fotografii naszego miasta i okolic. Zdjęcia Piotra Wiszniewskiego były prezentowane nie tylko w Polsce. Jego warsztat i prace doceniono również poza granicami naszego kraju, a wystawy zdjęć jego autorstwa mogli podziwiać mieszkańcy europejskich stolic, m.in. Berlina czy Amsterdamu. Fotografie miejskie naszego bohatera posłużyły po II-wojennej pożodze do odbudowy miasta nad Brdą. Były również publikowane w różnych książkach i wydawnictwach, w tym m.in. w szkolnych podręcznikach geograficznych, historycznych i przyrodniczych.
Piotr Wiszniewski był jednym z inicjatorów powstania Domu Turysty w Bydgoszczy, a w 1951 roku został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Związku Polskich Artystów Fotografików.
W uznaniu zasług Jego imieniem nazwano ulicę na osiedlu Przylesie w bydgoskim Fordonie, a w roku 2019 był nominowany do tytułu Bydgoszczanina Stulecia.
Fotografie Piotra Wiszniewskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przytoczone powyżej informacje jednoznacznie obrazują postać autora zapisu historii Bydgoszczy na kliszach fotograficznych jako człowieka zasłużonego dla naszego miasta, a co za tym idzie postaci godnej najwyższego szacunku i wiecznej pamięci — tak Brydgoscy Patrioci uzasadniają swoją inicjatywę.
Zrzutkę można wesprzeć tutaj